دکتر محمدهادی قیومی » جراحی ها » همه چیز درباره عمل وازکتومی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

همه چیز درباره عمل وازکتومی

عمل وازکتومی مردان، نوعی عمل جراحی برای پیشگیری از بارداری است. وازکتومی یا بستن لوله در مردان، روشی با عارضه کم، اطمینان بالا و هزینه مناسب است که به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن انجام می گردد. در خانم ها هم این نوع عمل وجود دارد ولی عوارض آن بسیار بیشتر است. به همین علت وازکتومی نسبت به توبکتومی (بستن لوله زنان) ترجیح داده می شود. اما سوال اینجاست که آیا وازکتومی باعث زود انزالی میشود؟ آیا وازکتومی برای مردان ضرر دارد؟ به منظور آشنایی بیشتر با این عمل بستن لوله مردان تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

وازکتومی چیست؟

وازکتومی (Vasectomy) نوعی جراحی جهت پیشگیری از بارداری است که در آن از آزاد شدن اسپرم در حین انزال جلوگیری می کند. بیضه ها در کیسه بیضه قرار دارند و اسپرم را تولید می کنند. اسپرم ها نیز در لوله ای به نام اپیدیدیم که به بیضه ها متصل است، ذخیره می شوند. پس از انزال مرد، اسپرم ها توسط رگ های وابران از اپیدیدیم حرکت کرده و با مایع منی ترکیب می شوند. سپس مایع منی تولید شده از طریق میزراه به سمت بیرون آلت حرکت می کند.

پس از عمل جراحی وازکتومی اسپرمی در منی وجود نخواهد داشت و به مرور، بیضه ها اسپرم کمتری تولید خواهند کرد و بدن اسپرم ها را جذب خواهد کرد. بنابراین فرد تغییری در حجم و میزان مایع منی احساس نخواهد کرد. فقط امکان بارور کردن را از دست می دهد.

عمل وازکتومی چگونه انجام می شود؟

عمل وازکتومی معمولا در مطب و توسط متخصص اورولوژی انجام می شود. دو روش مختلف برای انجام وازکتومی وجود دارد. در هر دو روش، اورولوژیست از ماده بی حس کننده برای بی حسی کیسه بیضه استفاده می کند. بنابراین فرد در حین عمل کاملا هوشیار است و دردی را حس نمی کند.

روش با استفاده از تیغ جراحی

به صورت که متخصص اورولوژی با برشی کوچک روی کیسه بیضه به رگ های وابران دسترسی خواهد داشت و بخش کوچکی از رگ ها را حذف خواهد کرد. انتهای رگ ها نیز با کاتر، بسته و محل برش بخیه زده می شود. برای بیضه دیگر نیز همین روش تکرار می شود. س از انجام جراحی بر روی هر دو بیضه، اورولوژیست از بخیه و چسب برای بستن برش های کیسه بیضه استفاده می گردد.

روش بدون استفاده از تیغ جراحی

در این روش از طریق سوراخی که روی کیسه بیضه ایجاد می گردد، پزشک به رگ های وابران دسترسی دارد و آن را از سوراخ بیرون می آورد. سپس رگ های وابران بریده و حذف می شوند، انتهای آن را می توان سوزاند یا گره زد و به جای خود بازگرداند. پس از انجام این فرایند بر روی هر دو بیضه فرد می تواند به خانه بازگردد. این روش نیازی به بخیه ندارد زیرا سوراخ ایجاد شده بسیار کوچک است.

شرایط بستن لوله های مردان چیست؟

اگر فردی به صورت قطعی تصمیمی برای بارورسازی و فرزنددار شدن نداشته باشد می تواند این عمل را انجام دهد. معمولا متخصص وازکتومی را برای افراد زیر ۵۰ سال که فرزند ندارند یا یک فرزند دارند، توصیه نمی کند.

مراقبت های بعد از وازکتومی

بیمار بعد از جراحی مقداری تورم و درد در ناحیه عمل احساس می کند که ممکن است ۳ روز یا حداکثر یک هفته طول بکشد، اما در این هفته به تدریج کاهش می یابد. به بیمار توصیه می شود در مرحله بعد از عمل از هرگونه کار استرس زا پرهیز کند.

پس از جراحی باید ۲۴ ساعت استراحت کنید. احتمالاً بعد از دو یا سه روز می‌توانید فعالیت‌های سبک انجام دهید، اما باید تا یک هفته یا بیشتر از ورزش، بلند کردن و کارهای سنگین اجتناب کنید. توجه داشته باشید که فعالیت بیش از حد می تواند باعث درد یا خونریزی در داخل کیسه بیضه شود.

آیا رابطه جنسی بعد از وازکتومی امکان پذیر است؟

مقاربت بعد از وازکتومی به شرایط بیمار و توصیه پزشک متخصص بستگی دارد. با این حال توصیه می شود بعد از عمل تا یک هفته یا بیشتر از هرگونه فعالیت جنسی خودداری کنید. توجه داشته باشید که به دلیل باقی ماندن اسپرم بعد از عمل بهتر است رابطه جنسی ایمن داشته باشید تا از بارداری جلوگیری شود.

آیا احتمال بارداری بعد از وازکتومی وجود دارد؟

احتمال بارداری بعد از عمل بستن لوله مردان وجود دارد، زیرا همچنان اسپرم در مایع منی وجود خواهد داشت. به طور معمول حداقل ۱۵ تا ۲۰ انزال و حدود ۲ ماه طول می کشد تا نمونه های منی عاری از اسپرم باشد. به منظور اطمینان از اثر بخشی عمل توصیه می شود دو نمونه آزمایش منی (در طی یک هفته تا یک ماه) از فرد گرفته شده و وجود اسپرم در آن ها بررسی شود. در صورتی که تعداد اسپرم ها در گزارش صفر باشد، عمل موفقیت آمیز بوده و استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری به هنگام نزدیکی ضرورت ندارد.

توجه داشته باشید که عمل وازکتومی تنها از انتقال اسپرم و بارداری جلوگیری می کند و تاثیری در جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی ندارد. بنابراین، در صورت وجود بیماری های مقاربتی استفاده از وسایل

عوارض وازکتومی در مردان چیست؟

وازکتومی یک عمل بی خطر و ایمن به شمار می رود، اما ممکن است بر اثر برخی عوامل، مشکلات و عوارضی را ایجاد کند. است توجه داشته باشید علائمی مانند کبودی و تورم پس از جراحی وازکتومی طبیعی است و حدودا تا دو هفته بعد از عمل بهبودی حاصل می گردد. در صورتی که مشکلات زیر را مشاهده کردید، حتما به پزشک خود مراجعه نمایید:

 • هماتوم و خونریزی زیر پوست که ممکن است متورم و دردناک باشد.
 • عفونت که از نشانه های آن تب، قرمزی، حساسیت به لمس کیسه بیضه ها است.
 • ایجاد توده ناشی از نشت اسپرم از رگ های وابران در کیسه بیضه
 • درد مداوم در بیضه ها
 • احتمال عدم موفقیت وازکتومی که منجر به بارداری شود.

آیا وازکتومی باعث زود انزالی یا کاهش میل جنسی میشود؟

همان طور که در بخش های قبلی اشاره شد، عمل وازکتومی هیچ تاثیری بر میزان منی نداشته و تنها از انتقال اسپرم جلوگیری می کند. بنابراین، عمل وازکتومی به هیچ عنوان باعث کاهش میل جنسی، کاهش ارضاء و اختلال در نعوظ نمی شود. البته لازم به ذکر است که ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ یکی از خطرات بسیار نادری است که مردان به واسطه عوارض جانبی ناشی از عمل وازکتومی به آن دچار می شوند. در صورتی که این عمل توسط متخصص اورولوژی باتجربه و ماهر انجام شود، هیچ خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

آیا وازکتومی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد؟

تاثیر وازکتومی بر پروستات منفی نیست و انجام وازکتومی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش نمی دهد. محققان مطالعات زیادی در این زمینه انجام داده اند. بهترین شواهد فعلی حاکی از عدم افزایش خطر سرطان پروستات پس از این عمل است.

آیا وازکتومی قابل برگشت است؟

عمل وازکتومی برگشت پذیر است و در صورتی که فرد تصمیم برای بارورسازی داشته باشد، امکان پذیر است. در این روش رگ های جدا شده به هم یا قسمتی از بیضه وصل می شوند. این روش به آسانی وازکتومی نیست و ممکن است تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

عمل بازگرداندنی وازکتومی (وازووازستومی) بسیار حساس است و باید توسط متخصص اورولوژی حاذق انجام شود. این عمل جراحی حدودا دو الی سه ساعت به طول می انجامد. هر چه مدت زمان بیشتری از عمل بستن لوله در مردان بگذرد میزان موفقیت عمل بازگردانی وازکتومی کاهش می یابد.

مراقبت های بعد از عمل بازگرداندن وازکتومی (وازووازستومی)

 • بیمار همان روز یا صبح روز بعد ترخیص می شود و می تواند سوپ و مایعات استفاده کند.
 • برای تسکین درد حتما داروهای آنتی بیوتیک در زمان معین استفاده شوند.
 • در صورت مشاهده تورم، کبودی یا ترشح چرکی از زخم به پزشک مراجعه کنید.
 • بهتر است تا ۴۸ ساعت بعد از عمل در بستر استراحت داشته باشید.
 • به صورت روزانه تا روز سوم پانسمان تعویض گردد.
 • تا سه هفته بعد از عمل از فعالیت های سنگین پرهیز کنید.
 • تا یک ماه از نزدیکی و رابطه جنسی پرهیز کنید.

هزینه عمل وازکتومی چقدر است؟

هزینه عمل وازکتومی باید توسط متخصص تعیین گردد. این روش چندین سال پیش برای مردان بالای ۵۰ سال که دو فرزند داشتند به صورت رایگان انجام می شد. میزان تبحر پزشک در عمل وازکتومی و بازگردانی وازکتومی بسیار مهم است. باید با متخصص اورولوژی با تجربه برای هزینه عمل وازکتومی مشاوره نمایید. پزشک حاذق به گونه ای این روش را انجام می دهد تا این عمل بدون عارضه خاصی انجام شود و عوارض فوق را نداشته باشد.

کلام آخر

عمل وازکتومی یا بستن لوله مردان، نوعی جراحی سرپایی و ایمن به شمار می رود که به منظور جلوگیری از بارداری در مردان انجام می شود. در این عمل لوله‌هایی را که از طریق آن اسپرم‌ها از بیضه‌ها به آلت تناسلی سرازیر می‌شوند را مسدود می کنند. بنابراین اسپرم ها راهی برای حرکت از آلت تناسلی پیدا نمی‌کنند و مایع منی بدون اسپرم می‌شود که روند لقاح را متوقف می‌کند. توجه اشته باشید این عمل هیچ تاثیری بر میل جنسی نداشته و باعث ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ نمی شود.در پایان توصیه می شود به منظور موفقیت در عمل و کاهش عوارض جانبی در انتخاب متخصص اورولوژی دقت نمایید.

اگر در زمینه فتق بارداری و درمان آن سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر محمد هادی قیومی متخصص اورولوژی مطرح کنید.

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

جوانسازی جنسی در آقایان

جوانسازی جنسی در آقایان

امروزه با توجه به پیشرفت عظیمی که در علم پزشکی رخ داده است می توان با استفاده از جدیدترین دستگاه های دنیا آقایان به نتیجه ای مطلوبی که از ظاهر دستگاه تناسلی خود دارند برسند و هم چنین جراح زیبایی مردان که متخصص اورولوژیست می باشد آن ها را در این امر یاری می کند. در...

چه زمانی پروستات نیاز به جراحی دارد؟

چه زمانی پروستات نیاز به جراحی دارد؟

زمان جراحی پروستات یکی از مهمترین مسائل برای درمان این بیماری پرچالش آقایان است. چه زمانی نیاز است تا پروستات خود را عمل کنید؟ برای اطلاع کامل از این مورد و اینکه چه مواردی بر این زمان تاثیرگذار هستند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. عوامل تاثیرگذار در زمان...

سیستوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد؟

سیستوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد؟

سیستوسکوپی آزمایشی برای بررسی سلامت مجرای ادرار و مثانه است که به تشخیص بیماری های مجاری ادراری کمک می کند. برخی مواقع از این روش برای درمان برخی مشکلات نیز استفاده می شود. در این روش، متخصص اورولوژیست برای مشاهده داخل مثانه و مجرای ادرار، یک اسکوپ را وارد مجاری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام. برای انجام عمل وازکتومی چطور باید اقدام کرد؟ آقای دکتر در اهواز این عمل را انجام می دهند؟
  ۳۸ ساله و دارای دو فرزند و ساکن اهواز هستم

  پاسخ
  • بله..با منشی هماهنگ کنید۰۹۳۹۲۶۸۲۹۵۷
   یابه واتزاپ همین شماره پیام دهید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *