دکتر محمدهادی قیومی » درمان واریکوسل » واریکوسل چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

واریکوسل چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟

واریکوسل یک آنوریسم (برآمدگی رگ) در بیضه و یک برآمدگی در داخل کیسه بیضه به خصوص در شبکه تاندونی است که بر گردش خون طبیعی در بیضه تأثیر منفی می گذارد. واریکوسل یکی از علل اصلی تولید ضعیف اسپرم و ناباروری غیر دائمی در مردان است که پس از دریافت به موقع درمان مناسب، ناباروری ناشی از واریکوسل قابل رفع است. اعتقاد بر این است که افزایش میزان اکسیداسیون ناشی از گشاد شدن عروق خونی در بروز درد و عوارض در بیماران نقش دارد. ما در این مقاله به بررسی این سوال خواهیم پرداخت که واریکوسل چیست و چگونه تشخیص داده می شود، لذا تا انتها همراه ما باشید.

واریکوسل چیست؟

واریکوسل، اصطلاحی است که به اتساع غیر طبیعی رگ های وریدی بیضه اطلاق می شود. رگ های وریدی در سراسر بدن، خون را از ارگان های مختلف بدن به قلب می رسانند. در حالت طبیعی، این رگ ها دریچه هایی دارند که این اطمینان را می دهند که خونرسانی به خوبی انجام می شود. با این حال، زمانی که دریچه های موجود در رگ های بیضه به خوبی کار نکنند، خون در بیضه جمع می شود و منجر به بروز واریکوسل خواهد شد. این اختلال به دلیل تفاوت جزئی در ترکیب آناتومیکی بین سمت راست و چپ کیسه بیضه، بیشتر قسمت چپ کیسه بیضه را تحت تأثیر قرار می دهد.

میزان شیوع واریکوسل چقدر است؟

واریکوسل، اختلال بسیار شایعی است و معمولا خطری را به همراه ندارد. واریکوسل معمولاً ۱۵ تا ۲۰ درصد مردان را بعد از بلوغ تحت تأثیر قرار می دهد. بسیاری از آقایان متوجه این اختلال نخواهند شد و حتی نمی دانند که واریکوسل چیست، زیرا این اختلال معمولا منجر به بروز عارضه خاصی نخواهد شد. بر اساس آمارها تنها بین ۲ تا ۱ درصد از مردان مبتلا به این عارضه، علائم و درد را احساس می کنند.

علائم واریکوسل

بسیاری از افراد با این سوال مواجه می شوند که علائم واریکوسل چیست؟ به طورکلی، واریکوسل به صورت برآمدگی در قسمت فوقانی کیسه بیضه ظاهر می شود که می توان آن را در معاینه فیزیکی احساس کرد. گاهی اوقات برجسته است و به طور کلی در هنگام ایستادن با چشم غیر مسلح با توجه به اندازه آن دیده می شود. در بیشتر موارد واریکوسل علائمی ایجاد نمی کند، اما در مواردی که باعث درد می شوند. مهمترین علائم واریکوسل عارضه عبارتند از:

 • درد (خفیف تا بسیار شدید) یا حساسیت بی دلیل در بیضه ها
 • نقص در باروری مردان
 • درد هنگام نشستن، ایستادن یا انجام فعالیت بدنی برای مدت زمان طولانی
 • دردی که در روز احساس شده و در شب به اوج خود می رسد.
 • دردی که به هنگام دراز کشیدن به پشت کاهش می یابد.

علل و عوامل خطر واریکوسل

علت دقیق اختلال باروری واریکوسل هنوز مشخص نیست، اما مکانیسم های مختلفی برای توضیح آن پیشنهاد شده است که عمده ترین آنها عبارتند از:

 1. هایپرترمی: دمای اطراف بیضه ها به دلیل تجمع خون در وریدهای گشاد شده بیضه افزایش می یابد.
 2. تجمع مواد مضر: در صورت عدم تخلیه خون کافی از بیضه، به رشد بیضه ها یا تولید مایع منی آسیب می رساند .
 3. آسیب به دریچه های سیاهرگی: دریچه ها به بازگشت خون از بیضه به بدن کمک می کنند و در نتیجه احتقان وریدی در بیضه به طور مداوم رخ می دهد که منجر به بزرگ شدن و گشاد شدن سیاهرگ ها می شود.
 4. سن: واریکوسل در سنین نوجوانی، یعنی بین ۱۵ تا ۲۰ سالگی، بیشتر از هر مرحله دیگری از زندگی رخ می دهد.

مشکلات و عوارض مرتبط با واریکوسل

به طورکلی، واریکوسل می تواند منجر به بروز سه مشکل اساسی شود که عبارتند از:

 • اختلالات باروری
 • کاهش تولید تستوسترون در بیضه ها
 • احساس ناراحتی در بیضه ها

به همین دلیل، معمولا درمانی برای واریکوسل در نظر گرفته نمی شود، مگر این که نگرانی در خصوص یکی از مشکلات گفته شده وجود داشته باشد. در برخی موارد، واریکوسل می تواند منجر به بروز آزواسپرمی و یا عدم وجود اسپرم در مایع منی هنگام انزال شود. از آن جایی که واریکوسل بسیار شایع است و تشخیص داده نمی شود، هشتاد درصد مردان مبتلا به واریکوسل می توانند بدون دنبال کردن اقدامات درمانی، برای بارداری اقدام کنند. هم چنین، همان طور که در بالا اشاره شد، واریکوسل منجر به بروز تغییرات هورمونی نخواهد شد.

چگونه واریکوسل بر روی بیضه ها تاثیر می گذارد؟

تئوری های مختلفی در این زمینه وجود دارد، اما اصلی ترین مورد، حمل خون گرم از شکم به سمت تستیس در کیسه بیضه است. بیضه، سه درجه زیر دمای بدن به خوبی عمل می کند، در نتیجه، خون گرم می تواند بر تولید اسپرم و تستوسترون تاثیر بگذارد. هدف اصلی شبکه وریدهای بیضه خنک کردن بیضه و جلوگیری از افزایش دمای آن است، بنابراین به احتمال زیاد زمانی که جریان خون در بیضه به دلیل واریکوسل کندتر از حد طبیعی می شود، دمای بیضه افزایش می یابد. در نتیجه حرکت سلول های اسپرم را محدود کرده و مقدار آنها را کاهش می دهد.

آیا واریکوسل خطرناک است؟

واریکوسل، خطری را به همراه ندارد. به عنوان مثال، در صورت بروز واریکوسل در سمت راست، آن چه که اهمیت دارد این است که باید از عدم وجود توده و یا سایر ناهنجاری ها در شکم اطمینان حاصل شود. زمانی که بیمار دراز می کشد، باید از میزان پربودن واریکوسل کاسته شود. در صورتی که چنین اتفاقی نیفتد، باید نگران انسداد شکمی و یا وجود توده و تومور بود.

در پایان، ممکن است واریکوسل بر میزان تولید تستوسترون تاثیر بگذارد. با این حال، در بسیاری از افراد مبتلا به واریکوسل، سطح این هورمون در حالت طبیعی و نرمال باقی می ماند، بی آن که اقدامی برای درمان صورت گرفته باشد. در برخی موارد (به ندرت)، واریکوسل می تواند منجر به افت شدید تستوسترون و بروز عوارض بعدی مانند سندرم متابولیک، دیابت و یا پوکی استخوان شود.

آیا واریکوسل باعث ناباروری می شود؟

آن چه که بدیهی است، در افراد مبتلا به واریکوسل، توانایی باروری و سطح تستوسترون به مروز زمان تغییر می کند. با این حال، چنین وضعیتی دائمی نبوده و بعد از درمان واریکوسل، سطح تستوسترون بالا می رود. البته همه افراد نیاز به درمان نخواهند داشت و همان طور که قبلا نیز اشاره شد، بسیاری از آقایان در طول زندگی شان، متوجه واریکوسل نخواهند شد.

واریکوسل چگونه تشخیص داده می شود؟

اکثر موارد واریکوسل در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، جایی که تشخیص بیمار پس از شکایت از سنگینی بیضه یا زمانی که بیمار متوجه تغییر شکل بیضه می شود. به طورکلی دو روش اصلی برای تشخیص این بیماری وجود دارد که به شرح زیر است:

۱- معاینه فیزیکی

پس از مراجعه به متخصص، پزشک درباره علائم یا باروری پایین پرس و جو کنید. معمولا پس از لمس بیضه و احساس توده می توان واریکوسل را تشخیص داد. با این حال برخی از توده به حدی کوچک هستند که با معاینات پزشک قابل تشخیص نخواهد بود.

۲- سونوگرافی بیضه

در صورتی که واریکوسل بزرگ نبوده و با دست احساس نشود، با سونوگرافی (اولتراسوند) قابل تشخیص خواهد بود. پزشک از طریق سونوگرافی می تواند تصویر جامعی از بیضه دریافت کرده و وجود واریکوسل را تایید نماید.معمولا تشخیص این اختلال به دلیل آناتومی بدن آقایان در معاینات فیزیکی کمی دشوار است.

چه زمانی واریکوسل یافت می شود؟

واریکوسل اغلب در موارد زیر تشخیص داده می شود:

 • در بسیاری از موارد، در آقایانی که برای درمان ناباروی مراجعه می کنند و هیچ گونه علامتی ندارند.
 • وجود توده در کیسه بیضه، که توسط خود فرد و یا پزشک در معاینات روتین تشخیص داده می شود.
 • زمانی که بیمار به دلیل وجود درد در بیضه به پزشک مراجعه می کند.

واریکوسل و باروری

واریکوسل، در یک سوم آقایانی که برای درمان ناباروری به پزشک مراجعه می کنند، تشخیص داده می شود. این اختلال، با توجه به اندازه واریکوسل و وجود آن در بیضه راست و یا چپ، دسته بندی می شود. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که واریکوسل با هر اندازه ای می تواند، بر روی توانایی باروری تاثیر بگذارد. لازم به ذکر است که واریکوسل در یک سمت، می تواند با توجه به عملکرد و دما، هر دو بیضه ها را درگیر کند.

چه زمانی باید نسبت به درمان واریکوسل اقدام صورت گیرد؟

آن چه که اهیمت دارد این است که واریکوسل باید کنترل شود. تصمیم به درمان، به اندازه واریکوسل، علائمی از کاهش سطح تستوسترون، هدف بیمار برای بارداری در آینده و هم چنین آنالیز مایع منی بستگی دارد. سن و وضعیت باروری شریک جنسی مرد نیز از فاکتورهای بسیار مهم برای درمان واریکوسل است. در صورتی که خانم تحت معاینات باروری قرار نگرفته باشد، حتما باید نسبت به انجام تست های مربوطه اقدام کند.

مطالعات نشان می دهند، درمان و ترمیم واریکوسل می تواند به بهبود عملکرد بیضه ها و پیشگیری از بروز آسیب های بیشتر در آینده پیشگیری کند، اما با این حال اثربخشی این روش نیز تا حد زیادی به اندازه واریکوسل بستگی دارد. در نتیجه، عملکرد بیضه ها نیز باید از طریق آنالیز مایع منی، بررسی شوند. در صورت آسیب بیضه ها، ترمیم واریکوسل می تواند مفید واقع شود. در آمبولیزاسون واریکوسل، حلقه کوچکی به دور رگ های ویدی بسته می شود تا خونرسانی از شکم به واریکوسل قطع شود. جهت انجام این روش، نیازی به ایجاد برش نیست.

در روش لاپاراسکوپی، دوربین و ابزارهای کوچکی به ناحیه شکم، جایی که رگ ها به واریکوسل تغذیه رسانی می کنند، فرستاده می شوند. در صورتی که نیاز به جراحی باشد، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. برشی زیر ناحیه کشاله ران ایجاد و طناب بیضه ای جدا می شود. تمامی وریدهایی که به واریکوسل خونرسانی می کنند، شناسایی می شوند، بی آن که آسیبی به عملکرد بیضه ها وارد شود.

کلام آخر

واریکوسل، یکی از شایع ترین بیماری های بیضه در آقایان است که موجب اتساع رگ های وریدی بیضه ها می شود. در بسیاری از موارد، خود فرد متوجه بروز این اختلال نشده و حتی نمی داند که واریکوسل چیست، مگر این که جهت درمان ناباروری به پزشک مراجعه کند. در صورتی که واریکوسل بزرگ باشد، با چشم مسلح دیده می شود و یا این که خود فرد می تواند کیسه ای را زیر بیضه احساس کند. با این حال، در بیشتر موارد، واریکوسل توسط پزشک تشخیص داده می شود. واریکوسل، منجر به بروز عارضه خاصی نمی شود و خطری را نیز به همراه ندارد. اما، توصیه می شود جهت تشخیص واریکوسل به اورولوژیست مراجعه کرده تا در صورت لزوم روش های تشخیصی و درمانی مناسب انجام شود.

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

تاثیر واریکوسل بر ناباروری مردان

تاثیر واریکوسل بر ناباروری مردان

واریکوسل و ناباروری چه ارتباطی دارند؟ واریکوسل چه زمانی باعث ایجاد ناباروری در مردان می‌شود؟ در صورت درمان واریکوسل، باز هم احتمال ناباروری در اثر واریکوسل وجود دارد؟ واریکوسل با کاهش تولید تستوسترون و افزایش دمای بیضه، امکان دارد میزان تولید اسپرم و همچنین، کیفیت آن...

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل

کیسه‌ی بیضه لایه‌ای از بافت پوست می‌باشد که بیضه‌ها را نگه می‌دارد. علاوه بر این رگ های خونی و سیاهرگ‌هایی که خون را به غدد تولید مثل انتقال می‌دهند نیز در این کیسه قرار دارند. ناهنجاری‌های سیاهرگ در کیسه‌های بیضه منجر به ایجاد واریکوسل خواهد شد. این حالت در واقع به...

علائم واریکوسل

علائم واریکوسل

اکثر مردان مبتلا به واریکوسل هیچ علائمی ندارند. اما واریکوسل به دلایل زیادی می تواند نگران کننده باشد. بعضی از آنها ممکن است باعث ناباروری و رشد آهسته بیضه چپ در دوران بلوغ شوند. واریکوسل ممکن است علت مشکلات باروری در چهار نفر از هر ده مرد باشد که در پدر شدن مشکل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *