مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سنگ کلیه در کودکان

متخصص اورولوژی معمولاً سنگ کلیه را بر اساس اندازه ، محل و نوع آن درمان می کنند. سنگهای کوچک کلیه ممکن است بدون درمان از مجاری ادراری عبور کنند. کودکان ممکن است برای گرفتن سنگ کلیه در یک ظرف مخصوص به مدت چند روز از طریق صافی ادرار کنند. متخصص، سنگ کلیه را به آزمایشگاه می فرستد تا نوع آن تشخیص داده شود.

کودکان برای کمک به حرکت دادن سنگ کلیه باید مایعات زیادی بنوشند. یک متخصص اورولوژی همچنین ممکن است داروی ضد درد را تجویز کند.

سنگ کلیه بزرگتر یا سنگ کلیه که مجاری ادراری کودک را مسدود می کند یا درد زیادی ایجاد می کند ، ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشد. کودکی که در حال استفراغ و کم آبی است ، ممکن است نیاز به مراجعه به بیمارستان و دریافت مایعات از طریق دستگاه داشته باشد.

خارج کردن سنگ کلیه

یک متخصص اورولوژی می تواند با روش های درمانی زیر سنگ کلیه را برداشته یا آن را به قطعات کوچک تبدیل کند:

سنگ شکنی: برای انفجار سنگ کلیه به قطعات کوچک تر انجام می گیرد. سپس تکه های کوچکتر سنگ کلیه از مجاری ادراری عبور می کنند. متخصص در برخی موارد برای اینکه بیمار راحت تر باشد و دردی احساس نکنه از بیهوشی کمک می گیرد.

سیستوسکوپی و حالب: در طی سیستوسکوپی ، یک متخصص اورولوژی با استفاده از یک لوله نازک که در انتهای آن یک لنز کوچک قرار دارد ، به داخل مجرای ادرار و مثانه نگاه می کند تا سنگ پیدا شود. در حین سیستوسکوپی ، از ابزاری بلندتر و باریکتر برای دیدن دیواره مجرای ادرار و کلیه ها استفاده می شود.

در هر دو روش ، متخصص اورولوژی برای دیدن دستگاه ادراری لوله هایی وارد می کند. هنگامی که سنگ پیدا شد ، می توان آن را برداشته یا به قطعات کوچکتر خرد کرد. متخصص اورولوژی این روش ها را در بیمارستان با بیهوشی انجام می دهد. کودک معمولاً همان روز می تواند به خانه خود برود و مرخص شود.

نفرولیتوتومی از راه پوست. برای تشخیص و برداشتن سنگ کلیه از یک لوله نازک مشاهده به نام نفروسکوپ استفاده می شود. یک متخصص اورولوژی ابزار را از طریق برش کوچکی که در قسمت پشت ایجاد می شود ، مستقیم وارد کلیه می کند. برای سنگ کلیه بزرگتر ، ممکن است از لیزر برای تجزیه سنگ کلیه به قطعات کوچکتر استفاده شود. یک متخصص اورولوژی نفرولیتوتومی از راه پوست را در بیمارستان با بیهوشی انجام می دهد. دوران نقاهت معمولاً چند روز در بیمارستان طول می کشد.

پس از این اقدامات ، گاهی اوقات متخصص اورولوژی یک لوله انعطاف پذیر نازک به نام استنت حالب را در مجاری ادراری می گذارد تا به جریان ادرار یا دفع سنگ کمک کند. پس از برداشتن سنگ کلیه ، آن را به آزمایشگاه می فرستند تا بفهمد نوع آن چیست.

پس از عبور یا خارج شدن سنگ کلیه ، ممکن است کودک به مدت ۲۴ ساعت نیاز به جمع آوری ادرار داشته باشد. هدف اندازه گیری میزان تولید ادرار در روز ، همراه با سطح مواد معدنی در ادرار است. اگر کودک هر روز ادرار کافی تولید نکند یا سطح مواد معدنی در ادرار زیاد باشد ، احتمال دارد دوباره سنگ ایجاد کند.

سنگ کلیه در کودکان

سنگ کلیه در کودکان

چگونه می توان از سنگ کلیه در کودکان جلوگیری کرد؟

برای کمک به جلوگیری از سنگ کلیه در آینده ، باید مشخص شود که علت ایجاد سنگ کلیه چه بوده است. با استفاده از این اطلاعات ، یک متخصص اورولوژی می تواند تغییراتی در عادات غذایی و آشامیدنی کودک برای جلوگیری از سنگ کلیه در آینده ارائه دهد.

نوشیدن مایعات

نوشیدن مقدار کافی مایعات در روز مهمترین عادت در سبک زندگی برای جلوگیری از سنگ کلیه است. نوشیدن مایعات کافی ادرار را رقیق نگه می دارد و به دفع مواد معدنی که ممکن است سنگ ایجاد کنند کمک می کند. اگر کودک آب کافی می نوشد ، ادرار باید تقریباً شفاف باشد.

یک نوجوان باید روزانه شش تا هشت لیوان ۸ آب بنوشد ، مگر اینکه دچار نارسایی کلیه شود. ممکن است لازم باشد نوجوانی که دچار سنگ سیستین شده است ، مقدار آب بیشتری بنوشد. کودکان کوچکتر می توانند از راهنمایی های متخصص اورولوژی خود در مورد مقدار مایعات برای نوشیدن پیروی کنند. اگر کودکی به دلیل مشکلات سلامتی دیگر مانند بی اختیاری ادرار، تکرر ادرار یا نارسایی کلیه ، نتواند مقدار آب کافی بنوشد، نیاز به استفاده از راهکارهای دیگری است.

میزان مایعات مورد نیاز به سطح فعالیت کودک نیز بستگی دارد. کودکان و نوجوانانی که در هوای گرم زندگی و ورزش می کنند ممکن است به مایعات بیشتری نیاز داشته باشند، تا مایعاتی که از طریق عرق رفع می شود را جبران کند. ممکن است از کودک خواسته شود در مدت ۲۴ ساعت ادرار را جمع کند تا میزان تولیدش در روز را اندازه گیری کند. اگر مقدار ادرار خیلی کم باشد، ممکن است لازم باشد مایعات بیشتری بنوشد.

اگرچه آب بهترین گزینه است ولی مایعات دیگر مانند نوشیدنی های مرکبات نیز ممکن است به جلوگیری از سنگ کلیه کمک کنند. آب لیمو و آهک حاوی مقادیر بسیار زیادی سیترات هستند که باعث جمع شدن کریستال ها در کنار هم و ایجاد سنگ کلیه می شود. برای جلوگیری از دریافت کالری بیش از حد، که می تواند ناسالم باشد، نوشیدنی های مرکبات کم قند انتخاب کنید.

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

از سنگ کلیه چه می دانید

از سنگ کلیه چه می دانید

از سنگ کلیه این عارضه شایع چه ی دانید؟ علت تشکیل سنگ کلیه چیست؟ آیا تنها راه درمان سنگ کلیه جراحی است؟ ما در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد سنگ…

بهترین روش درمان سنگ کلیه

بهترین روش درمان سنگ کلیه

کلیه ها اندام های کوچک لوبیایی شکلی هستند که وظیفه تصفیه خون در بدن را بر عهده دارند. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر این اندام ها وظیفه ..

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *