دکتر محمدهادی قیومی » درمان سنگ کلیه » بهترین روش درمان سنگ کلیه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بهترین روش درمان سنگ کلیه

کلیه ها اندام های کوچک لوبیایی شکلی هستند که وظیفه تصفیه خون در بدن را بر عهده دارند. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر این اندام ها وظیفه خود را به خوبی انجام ندهند چه تاثیرات و آسیب هایی برای بدن در پی خواهد داشت. در میان بیماری های کلیوی برخی از آنها مانند سنگ کلیه شناخته شده است و برخی دیگر برای عموم افراد ناشناخته است. آیا اطلاعاتی در مورد عارضه سنگ کلیه دارید؟ روش های درمانی سنگ کلیه را می شناسید؟ آیا درمان فوری سنگ کلیه امکان پذیر است؟ ما در این مقاله سعی داریم توضیحات مختصر و مفیدی در مورد روش های درمان سنگ کلیه و سنگ حالب ارائه دهیم. در اینجا توضیحات آقای دکتر محمدهادی قیومی اورولوژیست و جراح کلیه و مجاری ادراری در اهواز را می خوانید.

سنگ کلیه چیست و چه علائمی دارد؟

سنگ های کلیه رسوبات سخت و ظریفی هستند که در داخل کلیه ها یا هر قسمتی از سیستم ادراری ایجاد می شوند. این سنگ ها از مواد معدنی و نمک های اسیدی تشکیل شده اند که در کلیه ها رسوب می کنند که می توانند بسیار دردناک باشند. اندازه سنگ های کلیه از ابعاد بسیار کوچک تا سنگ های بزرگ متغیر است.

علائم این عارضه ممکن است تا زمانی که سنگ شروع به حرکت به سمت پایین حالب نکند، دردناک نیستند. درد ناشی از سن کلیه معمولاً غیرمستمر است و ممکن است تا ناحیه کشاله ران به خصوص در مردان گسترش یابد. علائم سنگ کلیه در زنان و مردان مشابه است که عبارتند از:

 • درد شدید شکم که به یک طرف کمر کشیده می شود.
 • خون در ادرار
 • ادرار بدبو
 • تب و لرز
 • تهوع و استفراغ
 • نیاز فوری به ادرار کردن
 • ادرار کمتر از حد معمول
 • سوزش هنگام ادرار
سنگ کلیه

سنگ کلیه چگونه تشخیص داده می شود؟

بسیاری از افراد در صورت احساس درد و سایر علائم به پزشک مراجعه کرده و پزشک معمولا انجام آزمایش و سونوگرافی را تجویز می کنند. ممکن است در نتیجه سونوگرافی وجود یک یا چند سنگ گزارش شود که در این صورت افراد به متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه می کنند تا شرایط سلامت جسمانی آن ها مورد بررسی قرار گیرد. سنگ کلیه یک عارضه تقریبا شایع است که درمان آن می تواند به صورت انجام جراحی و یا روش غیرجراحی و درمان دارویی صورت گیرد. انتخاب روش درمان بستگی به عوامل مختلفی دارد که پزشک متخصص اورولوژی روش درمان را تشخیص می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سرطان کلیه در اهواز کلیک کنید.

درمان سنگ کلیه

به طورکلی، درمان و دفع این عارضه به نوع سنگ، اندازه و میزان پیشرفت آن و مدت زمان علائم بیماری بستگی دارد. درمان ها به دو روش غیر جراحی (بدون تهاجمی) و روش جراحی (تهاجمی) انجام می شود.

درمان سنگ کلیه بدون عمل جراحی

یکی از مهم ترین راه های درمان و دفع سنگ های کلیوی نوشیدن مایعات کافی است. تقریباً شش تا هشت لیوان آب در روز کمک می کند تا سنگ های کوچک بدون درمان در عرض ۶ هفته خارج شوند. این روش درمانی ممکن است به همراه برخی داروها به دفع سنگ ها کمک کند. برای درمان سنگ های کمتر از دو سانتیمتر که در داخل کلیه قرار گرفته باشند، از روش سنگ شکن برون اندامی و درمان سرپایی استفاده می شود. در این روش، سنگ توسط دستگاه سنگ شکن و بدون دخالت جراحی و به صورت سرپایی شکسته می شود. بعد از انجام درمان با این روش فرد ترخیص می شود.

جراحی سنگ کلیه

در صورتی که درمان های غیر جراحی به بهبود بیمار و دفع سنگ ها کمکی نکند و یا اندازه سنگ ها بزرگتر باشد عمل جراحی سنگ کلیه توصیه می شود. عمل جراحی معمولا برای درمان سنگ هایی که اندازه بزرگتر از دو سانتیمتر دارندانجام می شود. البته متدهای مختلف و جدیدی برای جراحی این سنگ ها وجود دارد. به طور کلی درمان سنگ کلیه با لیزر که لیتوتریپسی نام دارد یکی از روش های درمان به شمار می رود که در مقایسه با عمل جراحی باز برش های کمتر و دوره نقاهت کوتاه تری دارد. با این حال این روش ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد. به همین علت از عمل جراحی عمومی (جراحی باز) برای برداشتن سنگ ها به کار گرفته می شود.

تفاوت سنگ کلیه با سنگ حالب

اگر سنگ های کلیوی از محل خود در کلیه ها حرکت کنند و به درون لوله حالب وارد شوند، برای درمان معمولا نیاز به انجام جراحی وجود دارد. امروزه برای انجام جراحی با استفاده از روش آندوسکوپیک یا لیزر اقدام به شکستن و خارج کردن سنگ می کنند. البته اگر همین سنگ ها اندازه ای کمتر از ۵ میلیمتر داشته باشند، قبل از مداخله جراحی با استفاده از درمان دارویی کمک به دفع سنگ از حالب می شود.

برای سنگ های بزرگتر از ۵ میلیمتر یا سنگ هایی که به مدت طولانی مثلا یک هفته تا ده روز درون حالب باقی مانده باشند به دلیل خطر آسیب به کلیه یا شروع به کم کار کردن کلیه نیاز به مداخله جراحی وجود دارد. برای جراحی می توان از روش آندوسکوپیک استفاده کرد که ابتدا سنگ ها خورد می شوند و سپس از درون حالب خارج می شوند.

علائم و نشانه های سنگ حالب

در صورتی که سنگ ها در لوله حالب قرار گیرند با علائم و نشانه هایی به شرح زیر همراه است:

 • احساس درد شدید در پهلو همان ناحیه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • سوزش ادرار
 • پر رنگ شدن ادرار

در صورت مشاهده این علائم و نشانه ها لازم است تا حتما به بهترین متخصص اورولوژی مراجعه کنید و مراحل درمان را دنبال کنید.

مراقبت های بعد از جراحی سنگ کلیه

در صورتی که روش جراحی برای درمان سنگ کلیه شما صورت گرفته است، لازم است برای تسریع در روند بهبود به نکاتی توجه داشته باشید که در اینجا به تعدادی از این موارد اشاره می کنیم:

 • سه ساعت بعد از انجام جراحی می توانید مصرف نوشیدنی را شروع کنید.
 • بعد از انجام جراحی از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی اجتناب کنید.
 • بعد از انجام جراحی از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.
 • از انجام فعالیت های سنگین جسمی یا ورزشی خودداری کنید.
 • استفاده از استخر یا وان تا دو هفته بعد از جراحی ممنوع است.
 • از انجام رانندگی تا ۱۰ روز بعد از جراحی بپرهیزید.
 • در صورت تجویز دارو توسط پزشک به صورت مرتب و در زمان مقرر مصرف نمایید.
 • در صورت احساس درد بعد از جراحی از مسکن های تجویز شده توسط پزشک مصرف نمایید.
 • بعد از انجام جراحی ادرار خود را نگه ندارید و به صورت مرتب و در طول شبانه روز ادرار داشته باشید.
 • در زمان های مشخص شده توسط پزشک معالج به مطب مراجعه کنید تا روند بهبودی و درمان شما بررسی شود.

کلام آخر

عارضه های مربوز در کلیه به بیماری خاموش شناخته می شوند، یعنی تا پیشروی کامل هیچ گونه علائم و نشانه هایی از خود بروز نمی دهند. توصیه می کنیم با انجام چکاپ ها و سونوگرافی های مرتب به تشخیص زودهنگام بیماری خود کمک کنید. تشخیص به موقع تاثیر بسزایی در رسیدن به درمان قطعی دارد. در صورت وجود هر گونه مشکلی به بهترین متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه کنید تا روند درمان به صورت کامل و صحیح پیگیری شود.

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

از سنگ کلیه چه می دانید

از سنگ کلیه چه می دانید

از سنگ کلیه این عارضه شایع چه ی دانید؟ علت تشکیل سنگ کلیه چیست؟ آیا تنها راه درمان سنگ کلیه جراحی است؟ ما در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد سنگ…

سنگ کلیه در کودکان

سنگ کلیه در کودکان

متخصص اورولوژی معمولاً سنگ کلیه را بر اساس اندازه ، محل و نوع آن درمان می کنند. سنگهای کوچک کلیه ممکن است بدون درمان از مجاری ادراری عبور کنند. کودکان ممکن است برای گرفتن سنگ کلیه در یک ظرف مخصوص به مدت چند روز از طریق صافی ادرار کنند. متخصص، سنگ کلیه را به آزمایشگاه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *