مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

درمان زودانزالی مردان

انزال به معنی دفع منی از بدن است. انزال زودرس (PE) زمانی است که انزال زودتر از آنچه مرد یا شریک زندگی اش در حین رابطه جنسی دوست دارد اتفاق می افتد. انزال زودرس همچنین به عنوان زودانزالی، ارگاسم زودرس شناخته می شود. انزال زودرس معمولا دلیلی برای نگرانی ندارد. اگر باعث شود لذت جنسی کمتر شود و روابط را تحت تأثیر قرار دهد، ممکن است ناامیدکننده باشد. اگر این اتفاق مکرر رخ دهد و مشکلی ایجاد کند، مراجعه به یک متخصص اورولوژی واجب است. در ادامه این مطلب از سایت دکتر محمدهادی قیومی به توضیحات بیشتری درباره علت زود انزالی، درمان زود انزالی و … می پردازیم با ما همراه باشید.

برای گرفتن مشاوره رایگان به طور مستقیم با دکتر قیومی به صورت کاملا محرمانه فرم زیر را تکمیل کنید.

نام و نام خانوادگی
ایمیل
شماره موبایل
ارسال شد. با شما تماس می گیریم
دوباره تلاش کنید

در مورد اختلال زودانزالی مردان بیشتر بدانید

با توجه به گسترش مشکلات جنسی در آقایان ضروری دیدیم تا در مورد یکی از شایع ترین مشکلات جنسی در آقایان، اختلال زودانزالی اطلاعاتی را با شما در میان بگذاریم. آیا می دانید چه زمانی می توانیم بگوییم که فرد به اختلال زودانزالی مبتلاست؟ آیا درمانی برای اختلال زودانزالی وجود دارد؟ برای درمان این مشکل باید به چه متخصصی مراجعه کنیم. به طور کلی انزال زودرس هنگامی اتفاق می افتد که مرد قبل از مقاربت و یا خیلی سریع بعد از آمیزش و زودتر از آنچه او و شریک جنسى اش مى خواهد انزال مى شود. زود انزالى یکى از اختلالات جنسى شایع در مردان است و طبق آمار از هر ٣ مرد یک نفر گاهى به این اختلال دچار مى شوند.

زود انزالى تا زمانی که به ندرت اتفاق افتد، باعث نگرانی نیست. با این حال، اگر فرد علائم زیر را تجربه کند باید براى درمان به پزشک مراجعه کند؛

 • اگر فرد همیشه و یا در اکثر مواقع یک دقیقه پس از آمیزش و مقاربت انزال شود
 • اگر فرد قادر به تأخیر انداختن انزال خود در طی مقاربت یا در تمام مدت زمان نباشد
 • اگر فرد احساس پریشانی و نا امیدی کند و در نتیجه تمایل به جلوگیری از صمیمیت جنسی داشته باشد
 • گفتنى است در زودانزالى هر دو عامل روانی و بیولوژیکی می توانند نقش داشته باشند. اگرچه بسیاری از آقایان از صحبت کردن در مورد آن احساس شرمندگی می کنند اما انزال زودرس یک بیماری شایع و قابل درمان است. داروها، مشاوره و تکنیک های جنسی یا ترکیبی از این موارد می توانند به بهبود رابطه جنسی بین شما و شریک زندگی کمک کنند.

انزال چگونه انجام می گیرد؟

انزال توسط سیستم عصبی مرکزی کنترل می شود. وقتی مردان تحریک جنسی می شوند ، سیگنال ها به نخاع و مغز شما ارسال می شوند. وقتی مردان به سطح خاصی از هیجان می رسند ، سیگنال هایی از مغز شما به اندام های تولید مثل ارسال می شود. این امر باعث می شود که منی از طریق آلت تناسلی خارج شود (انزال).

درمان زودانزالی مردان

مراحل انزال در مردان


انزال دارای ۲ مرحله است: انتشار و دفع.

مرحله انتشار

انتشار زمانی است که اسپرم از بیضه ها به پروستات منتقل می شود و با مایع منی مخلوط می شود تا منی تولید شود. لوله هایی هستند که به حرکت اسپرم از بیضه ها از طریق پروستات به قاعده آلت تناسلی کمک می کنند.

مرحله دفع

دفع هنگامی است که عضلات قاعده آلت منقبض می شوند. این باعث می شود که منی از آلت تناسلی مرد خارج شود. بیشتر اوقات ، انزال و ارگاسم (اوج) همزمان اتفاق می افتد. برخی از مردان بدون انزال به اوج خود می رسند. در بیشتر موارد ، نعوظ بعد از این مرحله از بین می رود.

انزال زودرس و اختلال نعوظ (ED)

بعضی اوقات زودانزالی برای مردانی که دارای اختلال نعوظ هستند مشکل ایجاد می کند. این زمانی است که مردان قادر به نعوظی نیستند که برای رابطه جنسی کاملاً محکم باشد. از آنجا که نعوظ پس از انزال از بین می رود ، شناختن مشکل زودانزالی یا ختلال نعوظ بسیار دشوار است. ابتدا باید اختلال نعوظ را درمان کرد. با درمان آن می توان انزال زودرس را هم درمان کرد.

نشانه ها و علائم زود انزالى چیست؟

علامت اصلی زود انزالى عدم توانایی فرد براى تاخیر در انزال به مدت بیش از یک دقیقه پس از آمیزش است. البته این مشکل مى تواند در تمام شرایط جنسی حتی در هنگام استمناء نیز رخ دهد.

 • مادام العمر و اولیه: انزال زودرس مادام العمر تقریباً در تمام مدت و در زمان شروع اولین برخورد جنسی رخ می دهد و از ابتدا وجود دارد.
 • اکتسابی و ثانویه: انزال زودرس اکتسابی پس از تجربه های قبلی جنسی که بدون مشکلات زود انزالی بوده اند، ایجاد می شود.
  بسیاری از مردان احساس می کنند که علائم انزال زودرس دارند ، اما علائم این اختلال لزوماً نشان دهنده معیارهای تشخیصی برای انزال زودرس نیستند. همخنین ممکن است برخی مردان دارای انزال متغییر زودرس و طبیعی باشند که شامل دوره های انزال سریع و همچنین دوره های انزال طبیعی است.
زود انزالی در آقایان

علل زودانزالی

موارد مختلفی می توانند علت زودانزالی در مردان باشند. این علت ها می توانند موارد فیزیکی و یا روحی روانی را شامل شوند. همچنین در برخی موارد مصرف برخی داروها و یا سبک زندگی و رژیم غذایی در انزال مردان موثر می باشد. در ادامه به علل زود انزالی در مردان پرداخته ایم.

سروتونین

اگرچه علت دقیق زودانزالی مشخص نیست ، سروتونین ممکن است در این امر نقش داشته باشد. سروتونین یک ماده طبیعی در بدن شما است که توسط اعصاب ساخته می شود. مقادیر بالای سروتونین در مغز باعث افزایش زمان انزال می شود. مقادیر کم می تواند زمان انزال را کوتاه کرده و منجر به زودانزالی شود.

مسائل روانشناختی

مسائل روانشناختی یا بهداشت روانی می تواند در زودانزالی نقش داشته باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افسردگی
 • فشار
 • احساس گناه
 • انتظارات غیر واقعی در مورد عملکرد جنسی
 • سابقه سرکوب جنسی
 • عدم اعتماد به نفس
 • وجود مشکلاتی در رابطه

زودانزالی و سن

زودانزالی می تواند در هر سنی رخ دهد. پیری دلیل مستقیم زودانزالی نیست ، اگرچه افزایش سن باعث تغییر در نعوظ و انزال می شود. برای مردان مسن ، نعوظ ممکن است به همان اندازه سفت و بزرگ نباشد. نعوظ ممکن است مدتی طولانی قبل از انزال ادامه داشته باشد. این تغییرات می تواند منجر به انزال زودرس یک پیرمرد شود.

بیشتر بخوانید: ناتوان جنسی در مردان و درمان آن

چه عواملى ریسک ابتلا به اختلال زود انزالى را افزایش مى دهند؟ 

عوامل مختلفی می توانند خطر ابتلا به زود انزالى را افزایش دهند، از جمله؛

اختلال نعوظ در مردان: اگر فرد گاهی و یا به طور مداوم مشکل دستیابى و یا حفظ نعوظ را داشته باشد، ممکن است در معرض خطر انزال زودرس قرار بگیرد. به این ترتیب که ترس از دست دادن نعوظ باعث مى شود فرد به طور آگاهانه یا ناخودآگاه در برخوردهای جنسی خود عجله کند.

فشار عاطفی یا روانی: فشار عاطفی یا ذهنی در هر زمینه ای از زندگی می تواند در اختلال زود انزالى نقش داشته باشد و توانایی فرد برای تمرکز در هنگام برخوردهای جنسی را محدود کند.

هزینه درمان ناتوانی جنسی در آقایان

تشخیص زودانزالی

برای مردان معمول است که بتوانند حداقل در زمان انزال در حین رابطه جنسی مشارکت داشته باشند. اگر مردی احساس نکند که برای انزال کنترل دارد و اگر نگرانی از طرف مرد یا شریک جنسی وی وجود داشته باشد ، ممکن است زودانزالی وجود داشته باشد.

هنگامی که زودانزالی مانع لذت جنسی شما می شود ، باید به پزشک اورولوژ مراجعه کنید. اغلب اوقات ، پزشک شما پس از معاینه جسمی و صحبت با شما ، زودانزالی را تشخیص می دهد. برخی از سوالاتی که پزشک ممکن است بپرسد عبارتند از:

– چند بار زودانزالی اتفاق می افتد؟
– از چه زمانی این مشکل را داشتید؟
– آیا زودانزالی با هر بار تلاش در رابطه جنسی اتفاق می افتد؟
– فعالیت جنسی به چه صورت است و چند وقت یک بار است؟
– چگونه زودانزالی فعالیت جنسی شما را تغییر داده است؟
– روابط شخصی شما چگونه است؟
– آیا موردی وجود دارد که زودانزالی را بدتر یا بهتر کند.

پزشک در صورت نیاز تست آزمایشگاهی را در هنگام معاینه بدنی انجام می دهد.

درمان زودانزالی

درمان های روانشناختی ، رفتار درمانی و داروها اصلی ترین درمان زودانزالی هستند. می توانید با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین گزینه درمانی را برای خود تعیین کنید. بیش از یک نوع درمان ممکن است به طور همزمان استفاده شود.

روان درمانی

درمان روانشناختی روشی برای کار با احساسات و عواطف است که ممکن است منجر به مشکل در روابط جنسی شود. هدف از این نوع درمان یادگیری منشأ مشکلات و یافتن راه حلهایی است که ممکن است به زودانزالی کمک کند. همچنین می تواند به زوجین کمک کند تا به یکدیگر نزدیکتر شوند. درمان روانشناختی می تواند به شما کمک کند تا از عملکرد جنسی خود رضایت بیشتری داشته باشید. همچنین می تواند اعتماد به نفس جنسی و درک بیشتری به شما بدهد تا به رضایت همسرتان کمک کند. از این نوع درمان می توان به عنوان تنها روش درمانی استفاده کرد، یا ممکن است همراه با درمان پزشکی یا رفتاری مورد استفاده قرار گیرد.

رفتاردرمانی

در رفتار درمانی از تمریناتی برای کمک به ایجاد تحمل برای به تأخیر انداختن انزال استفاده می شود. هدف این است که به شما کمک کند انزال را به تاخیر بیندازید. برخی از انتخاب ها روش فشار دادن و روش توقف شروع است. ورزش ها خوب جواب می دهند ، اما ممکن است نتیجه ای بلند مدت نداشته باشند.

روش فشار دادن

با این روش ، شما یا شریک زندگی خود آلت تناسلی را تحریک می کنید تا زمانی که به انزال نزدیک شوید. هنگامی که نزدیک هستید ، شما یا شریک زندگی خود محکم آلت تناسلی خود را فشار می دهید تا نعوظ شما تا حدی برطرف شود. هدف این است که شما از احساسات منتهی به اوج خود آگاه شوید. روش فشار ممکن است به شما کمک کند تا خودتان بهتر بتوانید اوج خود را کنترل کرده و به تعویق بیندازید.

روش توقف-شروع

در این روش ، شما یا شریک زندگی خود آلت تناسلی مرد را تحریک می کنید تا درست قبل از انزال. هنگامی که می خواهید به اوج خود برسید ، عملیات را متوقف کنید تا زمانی که میل به اوج خود را از دست بدهید. با کنترل مجدد ، شما و شریک زندگی خود دوباره شروع به تحریک آلت تناسلی خود می کنید. این روند ۳ بار تکرار می شود. برای چهارمین بار انزال می کنید. این روش را ۳ بار در هفته تکرار می کنید تا زمانی که کنترل بیشتری پیدا کنید.

دارودرمانی

هیچ دارویی در ایالات متحده برای درمان زودانزالی تایید نشده است. هنوز هم تعدادی دارو ، کرم بی حس کننده و اسپری بی حس کننده وجود دارد که ممکن است در مردان مبتلا به زودانزالی، انزال را کند کند.
برخی داروهای ضد افسردگی می توانند منجر به زودانزالی شوند. در صورتی که این داروها را مصرف می کنید پزشک خود را در جریان قرار دهید. به این ترتیب با تغییر دارو شاید بتوان به درمان کمک کرد.

انزال زودرس در مردان

زود انزالی مردان از علت تا درمان

با دکتر محمدهادی قیومی

عوارض و پیامدهاى اختلال زود انزالى چیست؟ 

انزال زودرس می تواند باعث ایجاد مشکلاتى جدى در زندگی شخصی و عاطفى افراد شود، از جمله؛

 • مشکلات استرس و رابطه: یک عارضه شایع انزال زودرس بروز استرس در رابطه است.
 • مشکلات باروری: انزال زودرس گاهی اوقات می تواند باروری را برای زوجینی که در حال تلاش برای فرزندآورى هستند، دشوار کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟ 

اگر فردى در اکثر برخوردهای جنسی زودتر از آنچه که مى خواهد دچار انزال شود باید با پزشک خود مشورت کند. معمول است که آقایان از بحث درباره نگرانی های سلامت جنسی خود خجالت بکشند، اما نباید اجازه دهید که این موضوع شما را از صحبت با پزشک باز دارد، چراکه انزال زودرس یک مشکل شایع و قابل درمان است. این در حالى است که مکالمه با پزشک مى تواند به کاهش نگرانى در مورد زود انزالى کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است به فرد گفته شود که انزال زودرس گاهى طبیعی است و میانگین زمان از شروع مقاربت تا انزال حدوداً پنج دقیقه است.

سخن پایانی


از آنجایى که سلامت رابطه جنسى در زندگى زناشویى و عاطفى نقش بسیار مهمى دارد و وجود هر نوع اختلالى در روابط جنسى مى تواند منجر به بروز مشکلات بزرگى در روابط بین زوجین شود، توصیه مى شود در صورت بروز هرگونه علائمى از اختلالات جنسى از جمله اختلال زود انزالى هرچه سریع تر به بهترین متخصص اورولوژی در اهواز مراجعه شود تا از مشکلات رابطه اى عمیق جلوگیرى به عمل آید. لازم است تا برای مشکلات ناتوانی های جنسی تحقیقات کافی را انجام دهید تا نتیجه ای رضایت بخش از روند درمان داشته باشید.

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

دیر انزالی یا انزال تاخیری در مردان

دیر انزالی یا انزال تاخیری در مردان

دیر انزالی که به آن انزال دیر رس، انزال تاخیری و یا ارگاسم تاخیری نیز گفته می‌شود، نوعی اختلال جنسی است که در آن، فرد در طول رابطه جنسی، به ارگاسم نرسیده و یا پس از پایان رابطه، ارضا نشده باشد. در این نوع اختلال جنسی با وجود تحریک و برانگیختگی جنسی در فرد، مایع منی در...

درمان کجی آلت تناسلی مردان

درمان کجی آلت تناسلی مردان

‌ ‌ کجی آلت تناسلی چیست و چگونه ایجاد می شود؟ علت کج شدن آلت تناسلی مردان چیست؟ درمان کجی آلت تناسلی از چه راه هایی صورت می گیرد؟ درمان کجی آلت تناسلی با طب سنتی امکان پذیر است؟ جراحی کجی آلت تناسلی چه عوارضی دارد؟ هزینه درمان کجی آلت تناسلی به چه صورتی محاسبه می...

درمان اختلال نعوظ در مردان

درمان اختلال نعوظ در مردان

اختلال نعوظ در مردان یک عدم توانایی برای حفظ نعوظ برای انجام دخول است. بسیاری از مردان در طول زندگی خود به دلیل استرس، این اختلال را تجربه می کنند. اختلال در نعوظ اگر به صورت مکرر رخ دهد، می تواند نشانه مشکلی در سلامت فرد باشد که نیاز به درمان دارد. همچنین می تواند...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام آقای دکتر روش جراحی که خود شما نیز درباره آن صحبت کردین جوابگو هست؟ افرادی که جراحی کردین بازخورداشون چطور بوده رضایت بخش بوده؟
  ممنون از شما.

  پاسخ
  • سلام
   جراحی در اکثر مردان رضایت بخش است، اما برای همه افراد مناسب نیست.
   به منظور انتخاب بهترین روش درمان توصیه می کنم برای معاینه حضوری به مطب مراجعه کنید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *