دکتر محمدهادی قیومی » درمان واریکوسل » تاثیر واریکوسل بر ناباروری مردان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تاثیر واریکوسل بر ناباروری مردان

واریکوسل و ناباروری چه ارتباطی دارند؟ واریکوسل چه زمانی باعث ایجاد ناباروری در مردان می‌شود؟ در صورت درمان واریکوسل، باز هم احتمال ناباروری در اثر واریکوسل وجود دارد؟

واریکوسل با کاهش تولید تستوسترون و افزایش دمای بیضه، امکان دارد میزان تولید اسپرم و همچنین، کیفیت آن را کاهش داده و در صورت عدم درمان، می‌تواند منجر به ناباروری در اثر واریکوسل شود. اما این به معنای آن نیست که تمامی مردان دارای واریکوسل، دچار ناباروری خواهند شد، بلکه بر خلاف شایع بودن بیماری واریکوسل، تاثیر آن بر ناباروری تنها در ۲۰ درصد مردان مبتلا به واریکوسل ممکن است رخ دهد. در واقع می‌توان گفت، هرچه واریکوسل وخیم‌تر بوده و ناراحتی‌های بیشتری را برای فرد به همراه داشته باشد، اثرات بیشتر و حادتری به دنبال خواهد داشت.

واریکوسل و ناباروردی در اهواز

واریکوسل چه زمانی خطرناک خواهد بود؟

واریکوسل، یکی از بیماری‌های شایع در مردان بوده که در بیشتر مواقع، خطرناک نبوده و نگرانی برای فرد ایجاد نخواهد کرد. اما لازم است با توجه و آگاهی کامل با این بیماری روبه‌رو شده و نشانه‌های تهدید کننده‌ی این بیماری را بشناسید. به عنوان مثال، اگر واریکوسل به جای سمت چپ، در سمت راست بدن تشکیل شده باشد، باید حساسیت بیشتری نسبت به آن داشته باشید و از این موضوع که توده و یا ناهنجاری دیگری، سبب بروز آن نشده باشد، اطمینان حاصل کنید.

همچنین باید بدانید که واریکوسل با دراز کشیدن و قرار گرفتن در حالت خوابیده، کاهش یافته و از بین می‌رود. اما در صورتی که خلاف این مورد را مشاهده کنید، احتمال دارد یک انسداد شکمی، توده و یا تومور دیگری منجر به ایجاد واریکوسل و تورم شده باشد.

واریکوسل همچنین منجر به کاهش تستوسترون شده که در مواردی منجر به بروز بیماری‌هایی نظیر سندرم متابولیک،  پوکی استخوان، دیابت و … خواهد شد.

تاثیر واریکوسل بر عملکرد بیضه و تعداد اسپرم

هنگامی که خون گرم از شکم فرد به سمت بیضه حرکت می‌کند، دمای بیضه را افزایش خواهد داد. گرم‌تر شدن بیضه که در حالت معمولی حدود ۳ درجه کمتر از دمای بدن است، بر توانایی بیضه در ساخت اسپرم و تستوسترون اثرگذار بوده و موجب کاهش تعداد اسپرم خواهد شد. واریکوسل افزون بر این، با افزایش فشار داخلی بیضه، کاهش جریان خون و در نتیجه، کمبود اکسیژن و همچنین، قرار دادن بیضه در معرض مواد شیمیایی غدد فوق کلیوی، عملکرد بیضه‌ها را تحت تاثیر قرار داده و احتمال ناباروری مردان مبتلا به واریکوسل در آینده را افزایش خواهند داد.

تاثیر واریکوسل بر قدرت باروری

واریکوسل در هر اندازه‌ای که باشد، می‌تواند بر قدرت باروری فرد تاثیرگذار بوده و حتی ممکن است عملکرد اسپرم را به گونه‌ای تحت تاثیر قرار دهد که از طریق آزمایش اسپرموگرام، مشخص نشده و شناسایی نشود. همچنین تاثیر واریکوسل در قدرت باروری، در کسانی که دچار ناباروری ثانویه شده‌اند، یعنی در  گذشته بچه دار شده و سپس دچار ناباروری شده‌اند، بیشتر رخ خواهد داد.

درمان واریکوسل، چه تاثیری بر میزان باروری دارد؟

طبق بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده، درمان واریکوسل و واریکوسلکتومی میکروسکوپی، به شکل قابل توجهی تعداد اسپرم‌های تولید شده در مایع منی را افزایش داده و از این طریق، احتمال ناباروری را کاهش داده و کمک می‌کند فرد بدون نیاز به استفاده از روش‌های درمان ناباروری، امکان بارداری طبیعی را داشته باشد.

سطح هورمون تستوسترون نیز، در بیشتر بیماران پس از ترمیم و درمان واریکوسل، افزایش یافته تا فرد برای قدرت باروری از این نظر نیز، مشکل چندانی در آینده نداشته باشد.

چند وقت بعد از عمل واریکوسل باردار می شویم؟

بعد از گذشت حدود دو تا دو ماه و نیم پس از جراحی واریکوسل، اسپرم‌های جدیدی تشکیل خواهند شد که این اسپرم‌ها با مصرف داروهای تجویز شده از سوی بهترین جراح واریکوسل در اهواز، تقویت شده و از این طریق، میزان باروری را افزایش خواهند داد. در واقع می‌توان گفت بعد از درمان و جراحی واریکوسل، نتایج بهبودی در آزمایش اسپرم تا ۸۰ درصد و قدرت باروری تا ۵۰ درصد افزایش یافته و می‌توان با انجام آزمایش اسپرم، از تعداد اسپرم و همچنین، کیفیت و افزایش میزان تحرک اسپرم‌ها اطمینان حاصل کرد.

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل به منظور بهبود جریان و انتقال خون در عروق بیضه ها انجام می شود. البته در مواقعی نیز نیاز به انجام اقدام درمانی خاصی نبوده و در این خصوص باید حتما با متخصص اورولوژی مشورت نمود. کیسه‌ی بیضه لایه‌ای از بافت پوست می‌باشد که بیضه‌ها را نگه می‌دارد. علاوه بر...

علائم واریکوسل

علائم واریکوسل

اکثر مردان مبتلا به واریکوسل هیچ علائمی ندارند. اما واریکوسل به دلایل زیادی می تواند نگران کننده باشد. بعضی از آنها ممکن است باعث ناباروری و رشد آهسته بیضه چپ در دوران بلوغ شوند. واریکوسل ممکن است علت مشکلات باروری در چهار نفر از هر ده مرد باشد که در پدر شدن مشکل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *