دکتر محمدهادی قیومی » بیماری ها » اختلالات آلت تناسلی مردان
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

اختلالات آلت تناسلی مردان

بیماری ها و اختلالات مختلفی مرتبط با آلت تناسلی وجود دارد که برخی از این بیماری ها خفیف هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند. اما ولی برخی از آن ها جدی و اورژانسی هستند و نیازمند درمان فوری یا جراحی هستند. بیماری های آلت تناسلی می توانند مادرزادی باشند و از زمان تولد همراه فرد باشند و یا می توانند به مرور زمان و در طول زندگی فرد بروز کنند. در این مقاله به برخی از شرایط و بیماری هایی که آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد، اشاره می کنیم. به منظور آشنایی با شایع ترین اختلالات آلت تناسلی مردان تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اختلالات آلت مردان

بالانیتیس

بالانیتیس به التهاب سر کلاهک آلت گفته می شود. در صورتی که پوست روی آلت متورم شود، به این وضعیت بالانیتیس گفته می شود. از علائم بالانیتیس می توان به درد آلت، تورم، خارش، راش روی آلت و ترشح بو دار از آلت اشاره کرد. از شایع ترین دلایل بالانیتیس می توان به بهداشت ضعیف در مردانی که ختنه نشده اند اشاره کرد. در صورتی که زیر پوست آلت تناسلی به خوبی تمیز نشود، باکتری، عرق و سلول های پوستی مرده در این ناحیه تجمع می یابند و موادی در اطراف آن تجمع می یابند که منجر به تورم می شود. در صورتی که مردی که ختنه نشده است، فیموسیس دارد ( پوست ختنه ای که برداشتن آن دشوار است ) و نمی تواند زیر پوست ناحیه را تمیز کند، احتمال تورم افزایش می یابد. از دیگر دلایل بالانیتیس شامل درماتیت و عفونت ( عفونت قارچی یا عفونت های مقاربتی ) است. در صورتی که عفونت دلیل این بیماری باشد، درمان با آنتی بیوتیک و یا داروهای ضد قارچی پیشنهاد می شود. در صورتی که بالانیتیس شدید و مزمن باشد، ختنه بهترین گزینه درمانی است.

آنورگاسمی


آنورگاسمی یا اختلال ارگاسم زمانی اتفاق می افتد که نتوانید به ارگاسم برسید.

چهار نوع آنورگاسمی ممکن است:

آنورگاسمی اولیه به این معنی است که شما نمی توانید به ارگاسم برسید و هرگز به ارگاسم نرسیده اید.
آنورگاسمی ثانویه به این معنی است که شما نمی توانید به ارگاسم برسید، اما در گذشته به ارگاسم رسیده اید.
آنورگاسمی موقعیتی به این معنی است که شما فقط می توانید از فعالیت های خاصی مانند خودارضایی یا اعمال جنسی خاص به ارگاسم برسید.
آنورگاسمی عمومی به این معنی است که شما هرگز نتوانسته اید به ارگاسم برسید، حتی اگر احساس می کنید از نظر جنسی برانگیخته شده اید و نزدیک به انزال هستید.

بیماری پیرونی

بیماری پیرونی به شرایطی در آلت تناسلی گفته می شود که تشکیل بافت اسکار می دهد و پلاک نام دارد. این پلاک در داخل آلت تشکیل می شود و باعث نعوظ خمیده و دردناک آلت می شود. بسیاری از آلت تناسلی مردان مقداری خمیده است و مشکلی ایجاد نمی کند. ولی زمانی که این خمیدگی باعث درد شود و یا خمیدگی شدید باشد، می تواند باعث ناتوانی در نعوظ شود و حتی تداخل در رابطه جنسی ایجاد کند.

اپیسپادیاس

این بیماری یکی از نقایص نادر مادرزادی است که دلیل آن عدم شکل گیری درست مجرای ادرار است. در نتیجه این بیماری شاهد این هستیم که ادرار به خوبی تخلیه نمی شود. هم پسران و هم دختران می توانند با این عارضه به دنیا آیند. زمانی که این بیماری در پسران نمود می یابد، معمولاً با آلت تناسلی کوتاه، پهن و به طور غیر طبیعی خمیده به دنیا می آیند. در موارد خفیف نیازی به جراحی نیست ولی در بیشتر موارد نیاز به انجام جراحی است.

هیپوسپادیاس

این عارضه نقصی مادرزادی است که در آن مجرای ورودی ادرار به جای بالای آن در بخش دیگر آلت قرار می گیرد. این بیماری از لحاظ شدت به شکل های مختلفی است. در بسیاری از موارد مجرای ورودی ادرار در نزدیک سر آلت است. ولی برخی پسران با مجرای ادرار در وسط یا ابتدای آلت به دنیا می آیند. در برخی موارد نادر شاهد هستیم که پسران با مجرای ادرار در زیر بیضه ها به دنیا می آیند. از علائم و نشانه های هیپوسپادیاس می توان به ظاهر غیر طبیعی مجرای ادرار، آلت خمیده به پایین و جریان ادرار غیر طبیعی و ناهنجاری هایی در پوست آلت اشاره کرد.

سرطان آلت تناسلی

سرطان آلت تناسلی در اغلب موارد در سلول های پوستی آلت شروع می شوند. ۵ نوع سرطان آلت تناسلی وجود دارد که شامل اسکواموس، کارسینوما، ملانوما، سرطان سلول های بیسال، آدنوکارسینوما و سارکوما است. حدود ۹۵ درصد از تمام سرطان های آلت تناسلی در سلول های اسکواموس رشد می کنند. این سلول های پوستی صاف هستند. سرطانی که در سلول های اسکواموس رشد کند با نام کارسینوما یا اسکواموس شناخته می شود.

فیموسیس و پارافیموسیس

فیموسیس به شرایطی گفته می شود که عقب کشیدن پوست آلت دشوار باشد. پارافیموسیس هم به شرایطی گفته می شود که تغییر موقعیت پوست روی آلت سخت باشد. هر دو این بیماری ها می توانند در پسران و مردانی که ختنه نشده اند، بروز کند.

فیموسیس در کودکان شایع است زیرا پوست روی آلت سفت است. در اغلب موارد این مورد با بالا رفتن سن از بین می رود. با این حال پسرانی که نمی توانند پوست روی آلت را در سنین نوجوانی عقب بکشند، احتمالاً نیاز به درمان دارند. درمان با کرم های استروئید ( برای شل کردن پوست روی آلت ) و یا ختنه کردن در صورتی که کرم ها تاثیری نگذارند، انجام می شود.

علائم پارافیموسیس شامل عدم توانایی در بازگرداندن پوست به حالت طبیعی است. مشکلاتی که این عارضه ایجاد می کند شامل اختلال در نعوظ و ادرار کردن، تغییر رنگ یا کبودی آلت و ورم آلت است. پارافیموسیس می تواند یک شرایط اورژانسی باشد و لازم است که توسط پزشک برای درمان اقدام شود. گزینه های درمانی شامل ختنه کردن، دستکاری کردن و چرب کردن پوست آلت و تغییر موقعیت آن، ایجاد برش های کوچک برای کاهش تورم و برجستگی آلت هستند.

پریاپیسم

پریاپیسم نوعی نعوظ دائمی است که برای بیش تر از ۴ ساعت دوام می آورد و با ارگاسم بهبود نمی یابد. نعوظی که به دلیل این بیماری بروز می کند، می تواند دردناک باشد و همیشه به روابط جنسی مرتبط نیست. دلایل معمول این بیماری شامل برخی داروها، الکل و سوء استفاده از مواد مخدر ( مانند کوکائین و ماریجوانا )، مشکلات ستون فقرات و برخی بیماری های خونی است. پریاپیسم یک شرایط اورژانسی است. در صورتی که نعوظ بیش تر از ۴ ساعت دوام یابد، لازم است که درمان در اتاق عمل به صورت اورژانسی انجام گیرد. درمان معمولاً شامل تخلیه خون از آلت است. داروهایی هستند که به کوچک شدن رگ های خونی می انجامند و مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی موارد نادر نیاز به انجام جراحی برای اصلاح مشکلات و پیشگیری از آسیب به آلت می باشد.

در صورتی که علائمی مشابه علائم مذکور داشتید، یا تشخیص پزشک یکی از این اختلالات و بیماری ها بود، لازم است که درباره گزینه های درمانی که در دسترس دارید، با پزشک صحبت کنید.

شکستگی آلت تناسلی

شکستگی آلت تناسلی زمانی اتفاق می‌افتد که آلت تناسلی خود را آسیب می‌رساند و به بافت‌هایی که آلت تناسلی شما را سفت می‌کنند در هنگام نعوظ آسیب می‌رساند.

علائم شکستگی آلت تناسلی عبارتند از:

 • صدای ترکیدن یا ضربه خوردن
 • بلافاصله نعوظ خود را از دست می دهید
 • درد شدید
 • کبودی یا تغییر رنگ روی پوست آلت تناسلی

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی نوعی بثورات پوستی یا شیوع است که در اثر قرار گرفتن در معرض یک آلرژن، محرک یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شود. معمولاً فقط زمانی ظاهر می شود که در معرض محرک قرار می گیرید و به زودی از بین می رود.

علائم درماتیت تماسی عبارتند از:

 • پوست غیرمعمول خشک، پوسته پوسته یا ناهموار
 • تاول هایی که می زند و ترشح می کند
 • پوست قرمز یا سوزش
 • پوست سخت و بی رنگ
 • خارش ناگهانی و شدید
 • تورم ناحیه تناسلی

زگیل تناسل در مردان

چگونه می توان اختلالات آلت تناسلی را درمان کرد؟

به طورکلی درمان اختلالات آلت مردان به دو روش جراحی و غیر جراحی تقسیم بندی می شود که باتوجه به علت بروز آن درمان های مختلفی را شامل می شود.
درمان غیر جراحی
تزریق مستقیم داروها به پلاک می تواند بافت آسیب دیده را نرم کرده و خمش را اصلاح کند.
درمان جراحی
برداشتن پلاک و قرار دادن بافت های جدید این بیماری را درمان می کند.
برداشتن بافت های کناری آلت تناسلی می تواند آلت تناسلی را صاف کند.
کاشت آلت تناسلی ممکن است برای دستیابی یا حفظ نعوظ طبیعی مورد نیاز باشد.
اختلال نعوظ و اختلالات انزال را می توان با آن درمان کرد
داروهای خوراکی
تمرینات کگل
کاشت آلت تناسلی
پمپ های آلت تناسلی
درمان با تستوسترون (هورمون مردانه).

نام و نام خانوادگی
شماره تلفن
متن پیام
فرم‌ها با موفقیت ثبت شد!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

کلام آخر

آلت تناسلی یک عضو خارجی در دستگاه تناسلی مردانه است. همان طور که اشاره شد برخی مشکلات یا بیماری ها می تواند سبب بروز اختلال در آلت تناسلی مردان شود. اختلالاتی که می تواند آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد شامل پریاپیسم، بالانیت، سرطان آلت تناسلی، اختلال نعوظ و اختلالات انزالی است. هر یک از این اختلالات علائم متفاوتی دارند، با این حال عدم درمان این بیماری ها می تواند سبب ناتوانی جنسی و یا حتی ناباروری شود. به همین علت توصیه می شود در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده در متن به بهترین متخصص اورولوژیست مراجعه کنید.

منبع : https://www.beaumont.org/conditions/types-of-penile-conditions-diseases

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

جوانسازی جنسی در آقایان

جوانسازی جنسی در آقایان

امروزه با توجه به پیشرفت عظیمی که در علم پزشکی رخ داده است می توان با استفاده از جدیدترین دستگاه های دنیا آقایان به نتیجه ای مطلوبی که از ظاهر دستگاه تناسلی خود دارند برسند و هم چنین جراح زیبایی مردان که متخصص اورولوژیست می باشد آن ها را در این امر یاری می کند. در...

درمان کجی آلت تناسلی مردان

درمان کجی آلت تناسلی مردان

کجی آلت تناسلی چیست و چگونه ایجاد می شود؟ علت کج شدن آلت تناسلی مردان چیست؟ درمان کجی آلت تناسلی از چه راه هایی صورت می گیرد؟ درمان کجی آلت تناسلی با طب سنتی امکان پذیر است؟ جراحی کجی آلت تناسلی چه عوارضی دارد؟ هزینه درمان کجی آلت تناسلی به چه صورتی محاسبه می شود؟‌...

درباره HPV یا زگیل تناسلی در مردان چه می دانید

درباره HPV یا زگیل تناسلی در مردان چه می دانید

بیشتر اطلاعات مربوط به ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) روی زنان انجام گرفته است، زیرا ابتلا به ویروس خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. اما ویروس HPV در مردان نیز می تواند باعث مشکلات بسیاری شود. برای مردان مهم است که درک کنند چگونه خطرات عفونت HPV را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام خدمت آقای دکتر حدود سه سال است نعوظ اصلا ندارم و میل جنسی من هم کم شده. مدت زیادی است قادر به رابطه جنسی نیستم و مایع منی از آلتم اصلا خارج نمیشه. بنده قند حدود ۳۰۰ دارم. لطفا راهنمایی کنید چکار کنم چون واقعا زندگیم در حال فروپاشی است. بنده ۴۷ ساله هستم. با تشکر

  پاسخ
  • با سلام
   دوست عزیز باتوجه به شرح حالی که خودتون دادید، جراحی پروتز آلت تناسلی را برای شما توصیه می کنم .
   برای انجام معاینات و بررسی بیشتر می تونید با شماره ۰۹۳۹۲۶۸۲۹۵۷ تماس گرفته یا از طریق واتساپ پیام دهید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *