دکتر محمدهادی قیومی » بیماری ها » آیا عوارض خودارضایی بعد از ترک ادامه دارد؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

آیا عوارض خودارضایی بعد از ترک ادامه دارد؟

خودارضایی یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها و آقایان می باشد که در برخی افراد از سنین نوجوانی شروع شده و به صورت یک اعتیاد ادامه دار می شود. همانطور که می دانید عوارض خود ارضایی تاثیر زیادی بر زندگی فرد و رابطه زناشویی وی در آینده خواهد داشت. بنابراین باید از عوارض خودارضایی حین انجام آن و حتی بعد از ترک آگاه باشید. در ادامه این مقاله می خواهیم بیشتر به عوارض خودارضایی و پاسخ به سوالاتی از قبیل آیا خودارضایی باعث ریزش مو می شود؟ آیا خود ارضایی باعث عفونت میشود؟ و… بپردازیم. با ما همراه باشید.

خودارضایی چیست و چگونه انجام می شود؟

خودارضایی نوعی از ارضای جنسی است که بدون همراهی شریک جنسی توسط خود فرد انجام می شود. برخلاف این باور که خودارضایی مخصوص افراد مجرد است باید بدانید که در مواردی خودارضایی در افراد متاهل نیز دیده می شود. علت خودارضایی در افراد متاهل می تواند عواملی مثل ارضا نشدن در رابطه جنسی، عدم تحقق فانتزی های جنسی، تمایل نداشتن به شریک جنسی، اعتیاد به خودارضایی و … باشد. عوارض خودارضایی در طولانی مدت بر سلامت فردی و کیفیت رابطه زناشویی فرد تاثیرگذار است.

دلایل خودارضایی


افراد برای خودارضایی در دوران تجرد یا تاهل دلایل مختلفی را برای خود دارند اما مهم ترین دلیل خودارضایی تامین نیاز جنسی و رسیدن به ارگاسم و ارضای جنسی می باشد که بنا به دلایل مختلف در رابطه یا به دلیل نداشتن شریک جنسی اتفاق نمی افتد. به طور کلی از دلایل خودارضایی در پسران و دختران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تجربه لذت جنسی

در دوران تجرد و عموما در سنین نوجوانی افراد تمایل دارند که لذت جنسی را تجربه کنند. از آنجایی که خودارضایی بدون نیاز به شریک جنسی و به تنهایی باعث ارضای نیاز جنسی و ارگاسم می شود بنابراین در سنین جوانی به عنوان یک گزینه سریع و آسان برای تامین این نیاز انتخاب می شود.

رهایی از تنش جنسی

فشار جنسی در طولانی مدت باعث پرخاشگری و تنش در فرد می شود. به همین دلیل افراد برای ایجاد آرامش روانی به صورت موقت و تخلیه هیجانات خود به خودارضایی روی می آورند. این کار به طور موقت باعث رهایی از تنش جنسی و ارضا در فرد می شود.

کنجکاوی

انجام خودارضایی به دلیل کنجکاوی عموما در کودکان و نوجوانان دیده می شود. در سنین کودکی فرد آگاهی نسبت به لذت جنسی ندارد و صرفا به دلیل کنجکاوی درباره اندام جنسی خود دست به این کار می زنند.

ارضا نشدن با شریک جنسی

در صورتی که فرد در رابه زناشویی با شریک جنسی خود ارضا نشود یا به اصطلاح به ارگاسم نرسد بنابراین تصمیم می گیرد که با خودارضایی این نیاز را تامین کند. فرد به دلیل داشتن فانتزی های جنسی یا بیان نکردن نیاز خود ترجیح می دهد به تنهایی برای رفع نیاز خود اقدام کند.

عوارض خودارضایی

عوارض خودارضایی چیست؟


خودارضایی روند طبیعی و نرمالی برای تامین نیاز جنسی نمی باشد بنابراین در صورتی که نیاز جنسی در طولانی مدت با این روش ارضا شود مشکلات و عوارض خودارضایی مثل اختلالات آلت تناسلی مردان، مشکلات جنسی، مشکلات ادراری و … را در پی خواهد داشت. از جمله عوارض خودارضایی در طولانی مدت عبارتند از:

پرخاشگری

یکی از عوارض خودارضایی ایجاد پرخاشگری و حساسیت در فرد می شود. افرادی که عادت به خودارضایی دارند در طی زمان دچار آسیب به هیپوتالاموس می شوند و سستم عصبی انها دچار مشکل می شود. بنابراین با رخدادهای اطراف خود عصبی و پرخاشگر می شوند.

افسردگی و اضطراب

افرادی که به صورت اعتیادآور درگیر خودارضایی هستند در طی زمان دچار افسردگی و احساس تحقیر و عدم اعتماد به نفس می شوند. از جمله عوارض خودارضایی احساس گناه و تحقیر می باشد که فرد را دچار اضطراب و افسردگی می کند.

ضعف بدن و قوای جسمانی

از دیگر عوارض خودارضایی ضعیف شدن بدن و احساس ضعف و سستی و بی حالی می باشد. با انجام خودارضایی انرژی بدن فرد تخلیه می شود و به همین دلیل سیستم ایمنی و مقاومت بدن در برابر بیماری ها کاهش می یابد. از طرفی خودارضایی می تواند مشکلاتی مثل بی اختیاری ادراری، عفونت ادراری، مشکلات جنسی و … را که سلامت آلت تناسلی فرد را به خطر بیاندازد در پی داشته باشد.

کاهش عزت نفس

کاهش عزت نفس از دیگر عوارض خودارضایی در پسران و دختران می باشد. افرادی که عادت به خودارضایی دارند بعد از مدتی احساس کمبود و ناکافی بودن خواهند داشت که در اعتماد به نفس و عزت نفس آنها موثر است.

راه های درمان و ترک خودارضایی


برخی از افراد پس از گذشت مدتی هنگامی که با عوارض خودارضایی مواجه می شوند و تاثیرات مخرب آن را در زندگی روزمره و رابطه زناشویی خود می بینند تصمیم به ترک خودارضایی می گیرند. بنابراین در ادامه راهکارهایی را برای ترک خودارضایی پیشنهاد کرده ایم.

دوری از تنهایی

سعی کنید برای ترک خودارضایی تا حد امکان تنها نمانید. هنگامی که تنها هستید افکار تحریک کننده در ذهن پرورش پیدا می کنند و باعث می شوند به خودارضایی تمایل پیدا کنید.

پرهیز از تماشای پورن

مشاهده فیلم های پورن و محتوای تحریک کننده میل به خودارضایی را در فرد ایجاد می کند. بنابراین تا حد امکان از تماشای محتوای تحریک کننده جنسی و پورن دوری کنید تا دچار عوارض خودارضایی نشوید.

سرگرم شدن

در مواقعی که افکار محرک در ذهنتان اجاد می شود خود را انجام کار مشغول کنید. داشتن دغدغه ذهنی و کاری باعث می شود کمتر به افکار تحریک کننده بپردازید.

مشاوره و روان درمانی

در برخی افراد خودارضایی ناشی از مشکلات روانی مثل اضطراب، وسواس و… می باشد. بنابراین بهتر است برای درمان این اختلالات برای جلوگیری از عوارض خودارضایی هرچه سریع تر اقدام کنید. با مراجعه به روانشناس علت تمایل به خودارضایی ریشه یابی و درمان می شود. در صورت وجود مشکلات جنسی در زوجین روانشناس پیشنهاد مشورت با بهترین متخصص اورولوژی در اهواز یا دیگر شهرستانها و یا مراجعه به متخصص زنان برای رفع مشکلات جنسی طرفین را توصیه می کند.

سوالات متداول عوارض خودارضایی

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

اختلال نعوظ در آقایان چه علت و علائمی دارد؟

اختلال نعوظ در آقایان چه علت و علائمی دارد؟

اختلال نعوظ یکی از مسائل مهم و حساس در میان مردان است که می‌تواند تأثیرات عمیقی بر زندگی شخصی و روابط زناشویی آنان داشته باشد.یکی از دغدغه های آقایان مشکلات مربوط به اختلالات نعوظ است. مشکل شل شدن آلت یا عدم نعوظ یکی از مشکلات تاثیرگذار در رابطه زناشویی می باشد که...

درمان کجی آلت تناسلی مردان

درمان کجی آلت تناسلی مردان

کجی آلت تناسلی چیست و چگونه ایجاد می شود؟ علت کج شدن آلت تناسلی مردان چیست؟ درمان کجی آلت تناسلی از چه راه هایی صورت می گیرد؟ درمان کجی آلت تناسلی با طب سنتی امکان پذیر است؟ جراحی کجی آلت تناسلی چه عوارضی دارد؟ هزینه درمان کجی آلت تناسلی به چه صورتی محاسبه می شود؟‌...

درباره HPV یا زگیل تناسلی در مردان چه می دانید

درباره HPV یا زگیل تناسلی در مردان چه می دانید

بیشتر اطلاعات مربوط به ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) روی زنان انجام گرفته است، زیرا ابتلا به ویروس خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. اما ویروس HPV در مردان نیز می تواند باعث مشکلات بسیاری شود. برای مردان مهم است که درک کنند چگونه خطرات عفونت HPV را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *