مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علائم واریکوسل

اکثر مردان مبتلا به واریکوسل هیچ علائمی ندارند. اما واریکوسل به دلایل زیادی می تواند نگران کننده باشد. بعضی از آنها ممکن است باعث ناباروری و رشد آهسته بیضه چپ در دوران بلوغ شوند. واریکوسل ممکن است علت مشکلات باروری در چهار نفر از هر ده مرد باشد که در پدر شدن مشکل دارند. همچنین علت مشکلات ناباروری در حدود هشت نفر از هر ده مردی باشد که پس از فرزند اول خود در باروری مشکل دارند.

علل واریکوسل

دلایل زیادی برای واریکوسل ارائه شده است. دریچه های موجود در رگ ها ممکن است به خوبی کار نکنند. اگر جریان خون کند باشد ، خون ممکن است در رگ ها جمع شود. همچنین رگهای بزرگتر که از بیضه ها به سمت قلب حرکت می کنند ، در سمت چپ و راست به طور متفاوتی متصل می شوند. بنابراین فشار بیشتری در سمت چپ لازم است تا خون از طریق رگها به سمت قلب جریان یابد. اگر خون به سمت عقب جریان یابد یا در رگ ها جمع شود ، می تواند در آنها تورم ایجاد کند. به ندرت غدد لنفاوی متورم می شوند یا سایر توده ها در پشت شکم مانع جریان خون می شوند. این مورد می تواند منجر به تورم ناگهانی وریدهای بیضه شود که اغلب عارضه ای دردناک است.

آیا واریکوسل رایج است؟

از هر ۱۰۰ مرد حدود ۱۵ نفر واریکوسل دارند. تشخیص این که از این ۱۵ نفر کدام یک از مشکلات باروری ناشی از واریکوسل رنج می برند، دشوار است. اما حدود ۴ نفر از هر ۱۰ مردی که برای مشکلات باروری آزمایش داده اند ، دارای واریکوسل و کاهش سرعت حرکت اسپرم هستند. هیچ ارتباطی بین این بیماری و سایر مشکلات، نژاد ، محل تولد یا قومیت وجود ندارد.

تشخیص واریکوسل 

واریکوسل از طریق خودآزمایی بیضه یا در طی معاینه معمول پزشک پیدا می شود. به دلیل شکل و ظاهر آنها به عنوان “کیسه ای از کرم” توصیف شده است. متخصصان اورولوژی اغلب واریکوسل را در حالت ایستاده بیمار بررسی می کنند. ممکن است از شما خواسته شود نفس عمیق بکشید ، آن را نگه دارید و تحمل کنید. در حالی که متخصص اورولوژی شما بیضه را در ناحیه بالایی احساس می کند. این روش به عنوان “مانور والسالوا” شناخته می شود. به شما اجازه می دهد تا اورولوژیست رگهای بزرگ شده را پیدا کند. متخصص اورولوژی شما ممکن است آزمایش سونوگرافی اسکروتوم را انجام دهد. سونوگرافی از امواج صوتی برای تصویربرداری از آنچه در داخل بدن شما است استفاده می کند. علائم واریکوسل در سونوگرافی رگهایی است که عرض آنها از ۳ میلی متر بیشتر است و در حین مانور والسالوا جریان خون تغییر می کند. سونوگرافی همچنین می تواند اندازه بیضه ها را نشان دهد. این موارد در تصمیم گیری در مورد نحوه رفتار با نوجوانان مفید است. اگر در هنگام معاینه فیزیکی مشکلی احساس نشود، سونوگرافی لازم نیست.

علائم واریکوسل

درمان واریکوسل

در اغلب موارد نیازی به درمان واریکوسل نیست. درمان برای مردانی که:

  • مشکلات باروری (مشکلات پدر و مادر)
  • درد
  • بیضه چپ کندتر از راست رشد می کند
  • تجزیه و تحلیل غیر طبیعی اسپرم

دارند، انجام می گیرد. هیچ دارویی برای درمان و پیشگیری از واریکوسل وجود ندارد. اما مسکن ها (مانند استامینوفن یا ایبوپروفن) ممکن است به درد کمک کنند. در صورت نیاز ، جراحی شکل اصلی درمان است. آمبولیزاسیون (انسداد مختصر رگها) یک روش درمانی غیر جراحی است.بعد از درمان بهبودی پس از جراحی سریع است و درد اغلب خفیف است. به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز باید از انجام ورزش خودداری کنید. اغلب می توانید ۵ تا ۷ روز پس از جراحی به محل کار خود برگردید. همچنین می توانید از متخصص ارولوژی خود مشورت بگیرید. برای جراحی که برای مشکلات باروری انجام می شود ، تجزیه و تحلیل مایع منی سه تا چهار ماه بعد انجام می شود.

دوران نقاهت بعد از آمبولیزاسیون با درد خفیف، نسبتاً کوتاه است. بعد از عمل باید از ۷ تا ۱۰ روز از انجام ورزش خودداری کنید. اغلب می توانید یک تا دو روز بعد به کار خود برگردید. میزان عود با آمبولیزاسیون در حد جراحی است. اما مواردی وجود دارد که آمبولیزاسیون بر جراحی ارجحیت دارد. تأثیر ترمیم واریکوسل بر باروری مشخص نیست. برخی مطالعات نشان می دهد که باروری پس از ترمیم واریکوسل بهبود می یابد در حالی که مطالعات دیگر این کار را نمی کنند. کیفیت مایع منی در حدود ۶ نفر از هر ۱۰ مرد نابارور پس از ترمیم، بهبود می یابد. در مورد این روش درمانی همراه با سایر گزینه های درمان باروری باید بررسی های بیشتری انجام گیرد. در نوجوانان که دلیل اصلی جراحی کندی رشد بیضه است، ممکن است رشد بیضه عقب بیفتد یا رخ ندهد.

 

سوالات متداول واریکوسل

اگر تصمیم بگیرم که تحت معالجه نباشم چه اتفاقی می افتد؟

اکثر مردان مبتلا به واریکوسل مشکلی نخواهند داشت. از هر پنج مرد مبتلا به واریکوسل ، یک نفر در باروری دچار مشکل می شود. برای تعیین نیاز به ترمیم واریکوسل ، تجزیه و تحلیل منی بسیار توصیه می شود. اگر تجزیه و تحلیل منی طبیعی است ، توصیه می شود هر ۲ تا ۳ سال یکبار تکرار کنید زیرا با گذشت زمان کیفیت اسپرم کاهش می یابد. مشکلات باروری ممکن است سالها بعد بروز کند ، حتی اگر زودتر دیده نشود.

پسر نوجوان من مبتلا به واریکوسل شد. آیا برای درمان اقدام شود؟

درمان نوجوانان به موارد زیادی بستگی دارد. گفتگو در مورد انتخاب روش درمانی با متخصص ارولوژیست یا متخصص اورولوژی کودکان بسیار مهم است. اگر درد وجود داشته باشد ، اگر یک بیضه بسیار کوچکتر از دیگری باشد ، یا آنالیز مایع منی در نوجوان انجام شود و موردی غیر طبیعی باشد، ترمیم واریکوسل در یک نوجوان می تواند انتخاب خوبی باشد. برخی ترمیم واریکوسل را انتخاب می کنند تا در آینده مشکلات ناباروری نداشته باشند. تجزیه و تحلیل مایع منی را می توان در سنین بالاتر انجام داد تا ببینیم آیا ترمیم کمک می کند یا خیر.

من هیچ علامتی ندارم اما آرزو دارم بچه دار شوم. آیا باید واریکوسل را ترمیم کنم؟

به عنوان یک قاعده ، واریکوسل های بدون علائم ترمیم نمی شوند. اکثر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی اعتقاد ندارند که این واریکوسل ها در صورت عدم درمان باعث ایجاد مشکلات سلامتی می شوند. اگر نگرانی در مورد باروری وجود دارد ، می توان تجزیه و تحلیل مایع منی را انجام داد تا ببیند آیا واریکوسل به کیفیت اسپرم آسیب می رساند یا خیر.

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

تاثیر واریکوسل بر ناباروری مردان

تاثیر واریکوسل بر ناباروری مردان

واریکوسل و ناباروری چه ارتباطی دارند؟ واریکوسل چه زمانی باعث ایجاد ناباروری در مردان می‌شود؟ در صورت درمان واریکوسل، باز هم احتمال ناباروری در اثر واریکوسل وجود دارد؟ واریکوسل با کاهش تولید تستوسترون و افزایش دمای بیضه، امکان دارد میزان تولید اسپرم و همچنین، کیفیت آن...

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل

کیسه‌ی بیضه لایه‌ای از بافت پوست می‌باشد که بیضه‌ها را نگه می‌دارد. علاوه بر این رگ های خونی و سیاهرگ‌هایی که خون را به غدد تولید مثل انتقال می‌دهند نیز در این کیسه قرار دارند. ناهنجاری‌های سیاهرگ در کیسه‌های بیضه منجر به ایجاد واریکوسل خواهد شد. این حالت در واقع به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *