دکتر محمدهادی قیومی » بیماری ها » سوزش هنگام ادرار
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سوزش هنگام ادرار

خارش مجرای ادرار در زنان از علائم التهاب مجاری ادرار است. این شرایط معمولاً به دلیل مجرای ادراری یا عفونت مخمری ایجاد می شود. زنانی که مجرای ادرار تحریک شده دارند ممکن است هنگام سوزش پوست، یا خارش در اطراف ناحیه واژن دچار سوزش شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت خارش مجرای ادرار زنان و گزینه های درمانی ادامه مقاله را بخوانید.

برای گرفتن مشاوره رایگان به طور مستقیم با دکتر قیومی به صورت کاملا محرمانه فرم زیر را تکمیل کنید.

نام و نام خانوادگی
ایمیل
شماره موبایل
ارسال شد. با شما تماس می گیریم
دوباره تلاش کنید

علائم خارش مجرای ادرار زنان

خارش یک احساس ناراحت کننده روی پوست است که باعث ایجاد خراش می شود. اگرچه خارش در این ناحیه از بدن ممکن است شرم آور یا نگران کننده باشد ، نباید از آن غافل شوید و اقدامات مناسبی برای تعیین علت انجام دهید.

این احساس در مجرای تحتانی می تواند با بسیاری از شرایط و علائم همراه باشد از جمله:

– درد یا سوزش و قرمزی یا برآمدگی های دردناک (سوزش ادرار) ترشحات دستگاه تناسلی افزایش دفعات ادرار یا تکرر ادرار یا تغییر در بافت پوست: ممکن است احساس پوسته پوسته پوسته شدن یا کنده شدن پوست داشته باشند.
– خراشیدن نیز از علائم مهم خارش مجرای ادرار است. اگرچه خاراندن می تواند در رفع خارش مفید باشد ، اما فقط تسکین موقتی دارد. خراشیدن همچنین می تواند منجر به شکستگی در پوست شود که منجر به خونریزی یا عفونت می شود و این مسئله را وخیم تر کند.

در صورت بروز هر یک از علائم فوق مهم است که با پزشک خود هماهنگ کنید. درمان سریع می تواند کمک زیادی به تسکین و رفع علائم شما کند.

سوزش ادرار
سوزش ادرار

چه عواملی باعث خارش مجرای ادرار زن می شود؟

خارش معمولاً نتیجه التهاب است. التهابی که منجر به خارش مجرای ادرار می شود معمولاً نتیجه بثورات ناشی از عفونت ، شرایط پوستی خاص یا قرار گرفتن در معرض محیطی است که بر اجزای دستگاه ادراری تأثیر می گذارد.

دستگاه ادراری زنان از قسمتهای زیر تشکیل شده است:

کلیه ها دو اندامی هستند که سموم و مواد زائدی را که در ادرار دفع می شوند فیلتر می کنند. مجاری ادرار این لوله های طولانی ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می کنند. مثانه عضوی است که در آن ادرار ذخیره می شود. مجرای ادرار دهانه ای است که در آن ادرار از بدن دفع می شود.

مجاری ادراری زن به دلیل آناتومی حساسیت خاصی به خارش مجرای ادرار دارد. مجرای ادرار بسیار نزدیک به مقعد قرار دارد و دهانه آن بسیار نزدیک به واژن است. هر موردی که مقعد یا ناحیه تناسلی را آلوده کند می تواند به راحتی از طریق اجزای دستگاه ادراری از جمله مجرای ادرار و مثانه وارد شود.

اگرچه بسیاری از این بثورات در اثر عفونت های مقاربتی ایجاد می شوند ، اما شرایط بسیاری نیز وجود دارد که از راه مقاربتی منتقل نمی شوند. این شرایط را می توان در دسته های زیر گروه بندی کرد:

دلایل عفونی

علل عفونی خارش مجرای ادرار زنان شامل موارد زیر است:

– باکتری هایی در دستگاه گوارش می توانند مثانه را آلوده کرده و منجر به خارش مجاری ادرار شوند. بعلاوه ، بسیاری از انواع باکتریهای خارجی از طریق مجاری ادراری می توانند به راحتی وارد بدن شوند ، از جمله باکتریهای منتقله از راه جنسی مانند سوزاک و کلامیدیا. این باکتری ها می توانند در مثانه رشد کرده و تکثیر شوند و باعث بسیاری از علائم مرتبط با خارش مجرای ادرار شوند.
– باکتری های وارد شده از مقعد می توانند به طور مستقیم مجرای ادرار را آلوده کرده و علائمی مشابه ایجاد کنند.
– عفونت های ویروسی منتقله از راه جنسی مانند تبخال می تواند باعث خارش مجرای ادرار زنان و همچنین بسیاری از علائم مرتبط مانند تاول و برجستگی های دردناک شود.
– ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یکی دیگر از عفونت های ویروسی رایج است که منجر به خارش زگیل تناسلی می شود.
– بسیاری از عفونت های قارچی پوست را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند باعث ایجاد بثورات می شود که منجر به خارش شدید و ناراحتی می شود. قارچ های کاندیدا روی پوست بسیار شایع هستند و می توانند علاوه بر ترشحات دستگاه تناسلی ، در ناحیه تناسلی بیش از حد رشد کنند و باعث خارش شوند.

خارش پوست

بسیاری از باکتری ها و قارچ های غیر منتقله از راه مقاربتی می توانند منجر به شرایط التهابی شوند که منجر به خارش ناحیه تناسلی و مجرای ادرار شود. علاوه بر این ، عدم تعادل در عملکردهای ایمنی بدن همچنین می تواند منجر به شرایط پوستی شود که ممکن است منجر به خارش جدی شود.

دلایل محیطی

دلایل محیطی به برخی از مواجهه ها یا عادت های زندگی مربوط می شود.

– آلرژی در تماس با صابون ها ، لوسیون ها ، مواد بهداشتی و سایر محصولات بدن می تواند باعث تحریک بافت دستگاه تناسلی و ایجاد خارش و خشکی پوست شود. به این نکته توجه داشته باشید که بدن شما چگونه به برخی محصولات واکنش نشان می دهد و استفاده از آن را محدود کنید تا علائم شما را کنترل کند. به خاطر داشته باشید که همه دلایل خارش مجرای ادرار زنان دلیل پزشکی ندارند. قرار گرفتن در معرض برخی عوامل محیطی مانند عرق کردن، بهداشت نامناسب و حتی لباس زیر ناراحت کننده می تواند ناحیه دستگاه تناسلی را تحریک کرده و علائمی ایجاد کند.

عفونت کاندیدا

عفونت های قارچی به دلیل تغییر در تعادل موجودات زنده میکروسکوپی در ناحیه ولو و واژن است. اصطلاح “عفونت قارچی” معمولاً برای توصیف علائم ناشی از قارچ کاندیدا استفاده می شود.

علائم شامل خارش واژن و مجرای ادرار، سوزش ، قرمزی و … است.

درماتیت تماسی تحریک کننده واژن

درماتیت تحریک کننده واژن وقتی رخ می دهد که نوعی تحریک کننده وجود داشته باشد و باعث آسیب به پوست شود. تحریک اغلب به دلیل اصطکاک با مواد شیمیایی ایجاد می شود.

نتیجه گیری

خارش و سوزش هنگام ادرار کردن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و از عفونت ها تا بیماری های مقاربتی می تواند متفاوت باشد. بهترین راهکار این است که مراجعه به موقعی به پزشک داشت تا علت بررسی شود و درمان در پیش گرفته شود.

 

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

درباره HPV یا زگیل تناسلی در مردان چه می دانید

درباره HPV یا زگیل تناسلی در مردان چه می دانید

بیشتر اطلاعات مربوط به ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) روی زنان انجام گرفته است، زیرا ابتلا به ویروس خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. اما ویروس HPV در مردان نیز می تواند باعث مشکلات بسیاری شود. برای مردان مهم است که درک کنند چگونه خطرات عفونت HPV را...

عفونت های مقاربتی و درمان آنها

عفونت های مقاربتی و درمان آنها

عفونت های مقاربتی یا بیماری های مقاربتی عمدتا با تماس جنسی انتقال می یابند. ارگانیسم هایی مانند باکتری، ویروس یا انگل ها می توانند باعث بروز بیماری های مقاربتی شوند و به راحتی از فردی به فرد دیگر از طریق خون، مایع منی یا مایعات موجود در واژن انتقال یابد. لازم است...

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل

درمان واریکوسل به منظور بهبود جریان و انتقال خون در عروق بیضه ها انجام می شود. البته در مواقعی نیز نیاز به انجام اقدام درمانی خاصی نبوده و در این خصوص باید حتما با متخصص اورولوژی مشورت نمود. کیسه‌ی بیضه لایه‌ای از بافت پوست می‌باشد که بیضه‌ها را نگه می‌دارد. علاوه بر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *