دکتر محمدهادی قیومی » درمان ناتوانی جنسی در مردان » نشانه های سلامت آلت تناسلی مردان را بشناسید
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

نشانه های سلامت آلت تناسلی مردان را بشناسید

آیا تا به حال به ذهنتان خطور کرده است که آلت تناسلی ممکن است راهنمای شما برای آگاهی از وضعیت سلامتی شما باشد؟ همان طور که می دانید، مهمترین وظیفه آلت مردان تولید مثل است، اما سلامت اندام های تناسلی مردان علاوه بر باروری نقش موثری در سلامت جسمی و جنسی مردان ایفا می کند. با توجه به سلامت آلت تناسلی، مردان می توانند از عملکرد صحیح آن مطمئن شده و در صورت بروز مشاهده مشکلات برای درمان زودهنگام اقدام کنند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با نشانه های سلامت آلت تناسلی در مردان آشنا کنیم، لذا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آناتومی آلت تناسلی

به طور کلی، دستگاه تناسلی مردان از دو بخش اندام خارجی و داخلی تشکیل شده است. اندام های خارجی شامل آلت تناسلی، کیسه بیضه و بیضه ها می شوند. مجرای خروجی بیضه، پروستات و مجرای ادرار نیز از اندام های داخلی آلت تناسلی به شمار می روند. توجه داشته باشید که آلت تناسلی مردان از نظر اندازه، شکل و رنگ منحصر به فرد است، اما در خصوص عملکرد، معمولا وظایف مشخص و یکسانی دارند.

برای تشخیص و درمان بسیاری از مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی مردان می توانید به متخصص اورولوژیست مراجعه کنید. در بسیاری از موارد نیز لازم است که به روانشناس مراجعه کنید، زیرا محققان به این نتیجه رسیده اند که در برخی موارد مشکلات روحی و اختلال نعوظ رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. همچنین، برخی از مردان غالبا به صورت وسواس گونه، به ظاهر دستگاه تناسلی خود (فارغ از اندازه) توجه می کنند. به همین علت بهتر است علاوه بر یک متخصص اورولوژی با یک روانپزشک یا روانشناس باتجربه مشورت کنید.

نشانه های سلامت در آلت مردان

نشانه های سلامت آلت تناسلی

نقش آلت تناسلی فراتر از این است که بخش مهمی از دستگاه تناسلی مردانه است ، زیرا در برخی مواقع نشانه های خاصی را نیز به همراه دارد که باید در زمان مناسب به آنها توجه کرد. اهمیت به سلامت آلت تناسلی از آن جهت مهم است، زیرا هر تغییری در آلت تناسلی از نظر اندازه، حساسیت و نعوظ ممکن است نشانه اولیه برخی از مشکلات جدی باشد. در ادامه لیستی از تغییراتی که ممکن است در آلت تناسلی ایجاد شود که به سلامت اندام مردانه دلالت دارد، اشاره خواهد شد. برای مطالعه درباره پروتز آلت تناسلی کلیک کنید.

برای گرفتن مشاوره رایگان به طور مستقیم با دکتر قیومی به صورت کاملا محرمانه فرم زیر را تکمیل کنید.

نام و نام خانوادگی
ایمیل
شماره موبایل
ارسال شد. با شما تماس می گیریم
دوباره تلاش کنید

کوچک شدن آلت تناسلی در هوای سرد یا گرم

یک مرد ممکن است متوجه شود که آلت تناسلی اش وقتی احساس سرما می‌کند کوچک می‌شود که بیشتر به این دلیل است که گردش جریان خون در رگ‌های خونی آلت تناسلی بسیار پایین هستند. اما پس از احساس گرما، جریان خون و در نتیجه شکل ظاهری آلت به حالت عادی بر می گردد. مشخص شده است که دما بر تولید اسپرم تأثیر می گذارد، زیرا:

  • تولید اسپرم در دمایی که حتی کمی کمتر از دمای طبیعی بدن باشد، بهتر است.
  • تولید اسپرم زمانی که دما ۲ الی۴ درجه بالاتر از دمای طبیعی بدن باشد، تأثیر منفی می گذارد.

بنابراین، به این نتیجه می رسیم که یکی از شاخص های سلامت آلت تناسلی این است که درجه حرارت بالا مناسب نیست و توصیه های زیر باید رعایت شود:

  • با اجتناب از پوشیدن شلوارهای تنگ از افزایش دما در آلت تناسلی بکاهید.
  • از نشستن طولانی مدت در مکان های مرطوب و گرم مانند سونا خودداری کنید، به خصوص اگر برای باردار شدن در تلاش هستید.
  • در قرار دادن پتوی گرم یا وسایل الکترونیکی مانند لب تاب بر روی پاها به ویژه اندام های تناسلی برای مدت طولانی اجتناب کنید.

گرفتگی پروستات

مشکل احتقان پروستات یا به اصطلاح توپ های آبی (Blue balls) در حین مقاربت، جزو فهرست نشانه های سلامت آلت تناسلی است که این وضعیت یک مشکل پزشکی شناخته شده است. این شرایط زمانی ایجاد می شود که مرد پس از نعوظ، ارگاسم اتفاق نمی افتد. در حالت خون به طور یکنواخت به تمام قسمت های ناحیه تناسلی نمی رسد، که باعث افزایش مقدار خون محبوس شده در ناحیه می شود، در نتیجه نمی تواند آزادانه حرکت کند یا جریان یابد. تنها زمانی آلت تناسلی و بیضه ها به اندازه طبیعی خود باز می گردند که خون با سرعت طبیعی جریان پیدا کند.

کاهش حساسیت آلت تناسلی

کاهش حساسیت آلت تناسلی با افزایش سن طبیعی است، اما تخمین فراوانی از دست دادن احساس هنوز دشوار است. یک مرد با افزایش سن به دلیل سطوح پایین تستوسترون شروع به از دست دادن احساس و حساسیت در آلت تناسلی خود می کند. در حقیقت با تغییر در برخی گیرنده های عصبی و حسی، آلت تناسلی شروع به از دست دادن احساس و حساسیت در خود می کند. این وضعیت با رسیدن مرد به سن ۲۵ سالگی و به تدریج شروع می شود، اما کاهش شدید حساسیت آلت به خصوص در محدوده سنی بین ۶۵ تا ۷۵ سال ظاهر می شود.

نعوظ آلت تناسلی غیر منتظره

وقتی مردی در زمان غیرمنتظره ای احساس نعوظ می کند یا متوجه می شود که نعوظ صبحگاهی دارد، به این معنی است که یکی از علائم آلت تناسلی سالم ظاهر شده است و نشان می دهد که آلت تناسلی در تلاش برای حفظ تناسب اندام خود است. عضله آلت تناسلی باید از طریق جریان خون به مقدار کافی اکسیژن دریافت کند. اگر آلت تناسلی به اندازه کافی نعوظ منظم نداشته باشد، ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری در بافت های آلت تناسلی شود.

سیگار و تاثیر آن بر آلت مردان

چه عواملی سلامت آلت تناسلی را به خطر می اندازد؟

سلامت آلت تناسلی ممکن است تحت تأثیر عواملی منفی قرار گیرد که مهمترین آنها عبارتند از:

نوشیدن الکل

ضرر الکل محدود به سلامت قلب و عروق، کبد و کلیه نمی شود، بلکه به آلت تناسلی نیز نیز آسیب گسترده ای وارد می کند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف الکل در مقادیر زیاد ممکن است روند نعوظ را مختل کند. این به دلیل کم آبی بدن هنگام مصرف الکل است که باعث کاهش جریان خون و افزایش میزان هورمون آنژیوتانسین می شود که اغلب با مشکلات اختلال نعوظ مرتبط است.

سیگار کشیدن

به طور کلی سیگار کشیدن ممکن است باعث تصلب شرایین شود، در نتیجه تامین جریان خون کافی آلت تناسلی در طول نعوظ مختل می شود. علاوه بر این، مواد شیمیایی موجود در سیگار ممکن است به عروق خونی نیز آسیب رسانده و منجر به بیماری های بیضه و مشکلات نعوظ شوند. به همین علت توصیه می شود برای حفظ سلامت آلت تناسلی از کشیدن سیگار اجتناب کنید.

برخی بیماری های خاص

اگرچه افزایش سن یکی از دلایل اصلی تغییر آلت تناسلی و اختلال نعوظ است، اما برخی از بیماری ها مانند دیابت و بیماری های قلبی-عروقی می تواند جریان خون را مختل کرده و مشکلاتی برای سلامت آلت تناسلی و نعوظ ایجاد کند. از طرفی مصرف داروها و برخی جراحی ها می تواند مشکلات عملکردی در ادرار و نعوظ را ایجاد کند. همچنین، روابط جنسی محافظت نشده خطر ابتلا به بیماری های عفونی مقاربتی را افزایش داده و سلامت آلت مردان را به خطر می اندازد.

توصیه پایانی

سلامت آلت تناسلی علاوه بر فرزندآوری به حفظ سلامت جسمی بدن مردان کمک می کند. در نتیجه آسیب به آلت مردان علاوه بر کاهش احتمال باروری می تواند سلامت بدن را به طورکلی تهدید کرده و خطرات جدی ایجاد نماید. به همین علت شناخت نشانه های سلامت در کنار علائم خطرساز می تواند نقش موثری در درمان زودهنگام بیماری ها و اختلالات آلت تناسلی و بیماری های بیضه داشته باشید. به همین منظور در پایان توصیه می شود که سلامت دستگاه تناسلی را جدی گرفته و در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی به بهترین متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

جوانسازی جنسی در آقایان

جوانسازی جنسی در آقایان

امروزه با توجه به پیشرفت عظیمی که در علم پزشکی رخ داده است می توان با استفاده از جدیدترین دستگاه های دنیا آقایان به نتیجه ای مطلوبی که از ظاهر دستگاه تناسلی خود دارند برسند و هم چنین جراح زیبایی مردان که متخصص اورولوژیست می باشد آن ها را در این امر یاری می کند. در...

درمان کجی آلت تناسلی مردان

درمان کجی آلت تناسلی مردان

کجی آلت تناسلی چیست و چگونه ایجاد می شود؟ علت کج شدن آلت تناسلی مردان چیست؟ درمان کجی آلت تناسلی از چه راه هایی صورت می گیرد؟ درمان کجی آلت تناسلی با طب سنتی امکان پذیر است؟ جراحی کجی آلت تناسلی چه عوارضی دارد؟ هزینه درمان کجی آلت تناسلی به چه صورتی محاسبه می شود؟‌...

درمان قطعی ناتوانی جنسی مردان

درمان قطعی ناتوانی جنسی مردان

ناتوانی جنسی در آقایان تاثیرات مخربی بر زندگی زناشویی خواهد داشت که قابل کتمان نیست. لازم است در این بحث مهم و حیاتی شرم و خجالت را کنار بگذارید و برای درمان آن کاری بکنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *