دکتر محمدهادی قیومی » بیماری ها » درمان ناباروری در مردان
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری در مردان قبل از هرچیز بستگی به این دارد که چه عاملی باعث ناباروری شده است؟! بسیاری از مشکلات را می توان با دارو یا روش های مختلف جراحی برطرف کرد. درمان ناباروری مردان، مجموعه اقداماتی است که انجام میشود تا مردان بتوانند نقش خود را در بارداری، به صورت طبیعی و از طریق رابطه جنسی ایفا کنند.

امروزه حدود ۱۵ درصد از زوجین مشکل ناباروری دارند. وقتی زوجین در حین نزدیکی جنسی خود از هیچ گونه وسایل پیشگیری از بارداری استفاده نکنند و پس از گذشت یکسال، بارداری صورت نگیرد زوجین مشکل ناباروری دارند. ممکن است این مشکل به علت ناباروری در مردان یا ناباروری زنانه باشد که با انجام معاینات و آزمایشات توسط پزشک متخصص قابل تشخیص می باشد. ۴۰ درصد از ناباروری ها مربوط به مردان و ۴۰ درصد مربوط به زنان و ۲۰ درصد شامل هردو می باشد. در ادامه این مطلب از سایت دکتر قیومی می خواهیم به توضیحات بیشتری درباره درمان ناباروری در مردان، علائم ناباروری در مردان و… بپردازیم با ما همراه باشی

ناباروری مردانه چیست؟

ناباروری مردانه مشکلی در دستگاه تناسلی مردان است که مانع از باردار شدن زن می شود. اگر یک مرد و یک زن برای بیش از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده را تکرار کردند و خانم باردار نشد، ممکن است مرد یا زن و یا هردو مشکلات ناباروری داشته باشید.

درمان ناباروری در مردان
درمان ناباروری در مردان

ناباروری مردان چقدر شایع است؟

ناباروری در مردان یک مسئله رایج است. ناباروری از هر شش زوجی که قصد باردار شدن دارند، یک نفر را درگیر می کند. حداقل در نیمی از موارد ناباروری، یک عامل مردانه عامل اصلی یا مؤثر است. این بدان معناست که حدود ۱۰٪ از مردانی که قصد باردار شدن دارند از ناباروری رنج می برند و باید برای درمان ناباروری در مردان فورا اقدام کنند.

عوامل ناباروری در مردان

بهتر است پیش از آن که دچار ناباروری شوید و یا بخواهید برای درمان ناباروری در مردان اقدام کنید آگاهی لازم نسبت به عوامل و علت ناباروری در مردان را داشته باشید تا از بروز آن جلوگیری کنید. عواملی که باعث بروز ناباروری در مرد می شوند عبارتند از:

وجود اختلالات در اسپرم

تعداد و کیفیت اسپرم ها نقش مهمی در باروری مرد ایفا می کند. عواملی مثل اختلالات هورمونی و ژنتیکی می تواند بر کیفیت اسپرم تاثیر بگذارد.

ممکن است بدن مرد اسپرم با کیفیت پایین تولید کند که این اسپرم ها بسیار ضعیف باشند و قبل از رسیدن به رحم از بین بروند و توانایی حرکت به سمت تخمک را نداشته باشند. این مشکل سبب می شود که سلول تخمک نتواند با اسپرم ترکیب شود و تشکیل جنین دهد. از عوامل بروز این اختلال می توان به التهاب بیضه، اختلالات هورمونی، عفونت، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و … را نام برد.

اگر اسپرم موجود در مایع منی مرد شکل غیرطبیعی داشته باشد یا حرکت خوبی به سمت تخمک نداشته باشد ویا میزان تولید اسپرم در بیضه مرد کم باشد یا تولید نشود می تواند علت ناباروری در مردان باشد.

برای درمان ناباروری در مردان و حل مشکل حرکت و کیفیت اسپرم ها تحت نظر بهترین متخصص اورولوژی در اهواز می توان دارو مصرف کرد و اگر حرکت اسپرم و کیفیت آن درمان نشد از روش IVF  که لقاح آزمایشگاهی می باشد می توان استفاده کرد. بعنوان مثال برای مردانی که بدنشان پادتن ضد اسپرم تولید می کند و باعث اختلال در عملکرد اسپرم ها و حرکت و باروری آنها می شود، روش IVF و میکرواینجکشن استفاده می شود.

اختلال اسپرم در ناباروری مردان

واریکوسل

به متورم شدن رگ های اطراف بیضه واریکوسل گفته می شود. واریکوسل باعث می شود بیضه، اسپرم با کیفیت پایین تولید کند. شایع ترین علت ناباروری مردان که قابل درمان می باشد واریکوسل است. این بیماری باعث می شود که بیضه ها نتوانند خون را به درستی تخلیه کنند. ماندن طولانی مدت خون داخل بیضه ها باعث بالارفتن درجه حرارت بیضه ها می شود و باعث می شود که تولید اسپرم به درستی انجام نشود.

بسیاری از زوجین که که مشکل ناباروری دارند و برای درمان ناباروری در مردان اقدام می کنند، لازم است که هم زن و هم مرد به پزشک مراجعه کنند تا تشخیص درستی داده شود. این مورد شاید نیاز به انجام تست های مختلفی برای تعیین دلیل ناباروری داشته باشد. در برخی موارد دلیل اصلی هیچ گاه تشخیص داده نمی شود.

 • رشد نامناسب بیضه
 • اختلال نعوظ در مردان
 • جراحی های اطراف بیضه
 • بیماری های دوران کودکی
 • اختلالات هورمونی نظیر اختلال در غده هیپوفیز
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس

در این قسمت به شرح برخی از عوامل ناباروری درمردان می پردازیم:

عوامل ناتوانی جنسی در مردان

وجود اختلال در انزال

انزال پس گرد (Retrograde) زمانی اتفاق می افتد که اسپرم، به جای خارج شدن از آلت تناسلی مرد، به دلیل عملکرد نادرست ماهیچه موجود در دهانه مثانه، به داخل مثانه او بازگردد. انسداد یا مشکل در مجاری انزال باعث می شود که اسپرم نتواند از بیضه خارج شود. انزال زودرس یا همان زود انزالی و اختلال در نعوظ می تواند سبب ناباروری در مردان شود.

از عوامل ایجاد کننده اختلال در انزال می توان به مصرف برخی داروها، سابقه جراحی پروستات یا مثانه، آسیب رسیدن به ستون فقرات و دیابت اشاره کرد.

 • مصرف الکل
 • اضافه وزن
 • استفاده از داروهای بدنسازی
 • استفاده از داروهای که تستوسترون دارند.
 • استفاده از داروها برای درمان افسردگی،فشارخون،آرتروز،سرطان،مشکلات گوارشی
 • فتق بیضه
 • بیماری های آمیزشی نظیر سوزاک
 • مشکلات ژنتیکی
 • استعمال دخانیات
 • ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان
 • تیروئید
 • سبک زندگی نامناسب
 • تغذیه نامناسب
 • مسدود شدن راه اسپرم
 • تماس با مواد شیمیایی نظیر سرب و جیوه
 • ضربه به ناحیه تناسلی
 • شیمی درمانی

تشخیص ناباروری در مردان

شناسایی و تشخیص عوامل نازایی در مردان نیاز به بررسی و آنالیز اسپرم، معاینه فیزیکی، بررسی سابقه پزشکی بیمار و همچنین انجام آزمایش خون دارد. برای تشخیص علت ناباروری در مردان، اسپرم باید مورد آنالیز قرار بگیرد و همچنین آزمایش خون برای بررسی مشکلات هورمونی و ژنتیکی گرفته شود. سبک زندگی یا سابقه خانوادگی مرد در بروز ناباروری در او بسیار موثر است.

ناباروری در مردان می تواند علت های مختلفی داشته باشد که ناشی از اختلالاتی در اسپرم است .این اختلالات شامل مشکل در تولید اسپرم و یا انتقال آن می باشد. کیفیت اسپرم نقش مهمی در علت و درمان باروری در مردان دارد.

کیفیت اسپرم ممکن است در اثر عواملی مانند عوامل محیطی، اختلالات هورمونی و ژنتیکی، بیماری، جراحی و سبک زندگی تحت تاثیر قرار بگیرد .ممکن است ناباروری در اثر حرکت ضعیف اسپرم ها ایجاد شود. برخی بیماری های عفونی می تواند لوله هایی که اسپرم را انتقال می دهد از بین ببرد و سبب ناباروری شود .

برای باردار شدن زن، مرد نابارور باید تحت درمان قرار بگیرد و با توجه به مشکلی که دارد درمان خاص مربوط به آن روی او انجام شود. تست های بارداری می توانند بسیار هزینه بر باشند و حتی تحت پوشش بیمه قرار نگیرند. تشخیص ناباروری در مردان معمولاً شامل مراحل زیر است:

 • معاینه فیزیکی بیمار و بررسی پرونده پزشکی فرد – هرگونه بیماری زمینه ای و آسیب یا سابقه جراحی بررسی می گیرد. همچنین درباره عادات رابطه جنسی سوالات لازم پرسیده می شود.
 • آنالیز مایع منی – نمونه ای از مایع منی گرفته می شود. این نمونه برای بررسی های لازم به آزمایشگاه فرستاده می شود. به این ترتیب می توان تعداد اسپرم های موجود در مایع منی، شکل اسپرم ها و تحرک آن ها بررسی کرد. همچنین هرگونه عفونت در مایع منی بررسی می شود.

بهترین دکتر درمان ناباروری مردان در اهواز


جهت درمان ناباروری در مردان و تمامی مشکلات باروری و ناتوانی جنسی در آقایان می توانید با دکتر محمدهادی قیومی، متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) مشاوره آنلاین و یا حضوری داشته باشید. جهت دریافت نوبت مشاوره حضوری و یا آنلاین با دکتر قیومی از طریق لینک تماس و مشاوره آنلاین قرار داده شده در زیر اقدام کنید.

آزمایشات درمان ناباروری در مردان

آزمایشات دیگر برای بررسی ناباروری و درمان ناباروری در مردان به شرح زیر است:

 • سونوگرافی
 • تست هورمونی
 • آنالیز ادرار بعد از نعوظ
 • تست های ژنتیکی
 • بیوپسی بیضه ها
 • تست تخصصی بررسی عملکرد اسپرم ها
 • سونوگرافی بیضه ها

روش های درمان ناباروری در مردان

در اغلب موارد علت اصلی نازایی نمی تواند مشخص شود. حتی در صورتی که علت مشخصی وجود نداشته باشد، پزشک روش هایی برای درمان ناباروری در مردان ارائه می دهد. در موارد ناباروری مردان، از خانم هم خواسته می شود که تحت بررسی قرار گیرد. این مورد می تواند به تشخیص بیماری و در صورت نیاز درمان مناسب منجر شود.

روش های درمان ناباروری در مردان به شرح زیر است:

 • جراحی : برای مثال در مواردی که فرد به واریکوسل مبتلا باشد، از جراحی برای درمان کمک گرفته می شود. وازتکتومی می تواند برطرف شود. در مواردی که هیچ اسپرمی وجود ندارد، اسپرم ها می توانند مستقیماً از بیضه ها خارج شوند و یا از تکنیک های خارج کردن اسپرم کمک گرفته شود.
 • درمان عفونت ها – آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت ها تجویز می شوند و برای درمان عفونت در ناحیه تناسلی به کار می روند. ولی همیشه باعث درمان نازایی در مردان نمی شود.
 • درمان مشکلات رابطه جنسی – دارو درمانی یا مشاوره می تواند به بهبود نازایی کمک کند. در شرایطی که فرد از اختلال در نعوظ یا انزال زودرس رنج می برد، لازم است که از روش های درمانی مشخصی استفاده شود.
 • درمان با هورمون یا دارو – پزشک در مواردی از روش های درمانی با هورمون یا دارو استفاده می کند و در مواردی که به دلیل سطح پایین یا بالای برخی هورمون ها در بدن نازایی منجر شود، می توان با این روش ها به درمان ناباروری کمک کرد.
 • روش های درمانی ART – روش درمانی با ART شامل جمع آوری اسپرم از طریق نعوظ است. در این روش با جراحی، اسپرم از فرد گرفته می شود. اسپرم های جمع آوری شده به رحم زن انتقال می یابند. به این روش IUI گفته می شود.

عدم کارکرد روش های درمانی

در موارد نادر، مشکل ناباروری مردان نمی تواند درمان شود و پدر شدن موردی غیر ممکن است. پزشک در این موارد پیشنهاد می دهد که از اسپرم اهدایی کمک گرفته شود. البته این مورد در کشورهای اسلامی مانند کشور خودمان ایران، مشکلاتی را در پی دارد.

نتیجه گیری


در مورد روش های درمان ناباروری در مردان بهتر است که تمامی گزینه های ممکن به بیمار گفته شود و سپس وی با انجام بررسی های لازم بهترین تصمیم را بگیرد. در بیشتر موارد دلیل ناباروری در مردان واریکوسل است که می توان با جراحی درمان را انجام داد.

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

اختلال نعوظ در آقایان چه علت و علائمی دارد؟

اختلال نعوظ در آقایان چه علت و علائمی دارد؟

اختلال نعوظ یکی از مسائل مهم و حساس در میان مردان است که می‌تواند تأثیرات عمیقی بر زندگی شخصی و روابط زناشویی آنان داشته باشد.یکی از دغدغه های آقایان مشکلات مربوط به اختلالات نعوظ است. مشکل شل شدن آلت یا عدم نعوظ یکی از مشکلات تاثیرگذار در رابطه زناشویی می باشد که...

درمان اختلال نعوظ در مردان با روش قطعی

درمان اختلال نعوظ در مردان با روش قطعی

درمان اختلال نعوظ نه تنها باعث بهبود روابط زناشویی می‌شود بلکه می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس و کیفیت زندگی کمک کند. بنابراین، آگاهی از روش‌های مختلف درمانی امری ضروری است. اختلال در نعوظ اگر به صورت مکرر رخ دهد، می تواند نشانه مشکلی در سلامت فرد باشد که نیاز به...

جوانسازی جنسی در آقایان

جوانسازی جنسی در آقایان

امروزه با توجه به پیشرفت عظیمی که در علم پزشکی رخ داده است می توان با استفاده از جدیدترین دستگاه های دنیا آقایان به نتیجه ای مطلوبی که از ظاهر دستگاه تناسلی خود دارند برسند و هم چنین جراح زیبایی مردان که متخصص اورولوژیست می باشد آن ها را در این امر یاری می کند. در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *