دکتر محمدهادی قیومی » بیماری ها » تومور مثانه و علائم و درمان آن
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

تومور مثانه و علائم و درمان آن

تومور مثانه از شایع ترین بیماری های سیستم ادراری است و نوع بدخیم آن که سرطان مثانه نام دارد، کشنده ترین نوع سرطان سیستم ادرار است. شیوع تومور مثانه در آقایان چندین برابر خانم ها است که بیشتر در افراد بالای ۶۰ سال بروز می یابد. به دلیل عدم تشخیص به موقع نوع بدخیم این بیماری، میزان مرگ و میر آن در بالا است. بنابراین در صورت مشاهده علائم اولیه تومور مثانه حتما به متخصص اورولوژی خوب مراجعه نموده تا درمان آغاز شود و تبدیل به نوع بدخیم و سرطان نگردد. با ما همراه باشید تا بیشتر در خصوص این نوع بیماری در سیستم ادراری مطالبی را برای شما عزیزان بیان کنیم.

اگر سرطان مثانه در خانواده شما شایع است یا نگران این بیماری هستید، باید این یک واقعیت مهم را بدانید: این نوع سرطان زمانی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود بسیار قابل درمان است.

شایع ترین شکل سرطان مثانه از درونی ترین لایه بافتی اندام شروع می شود. بهترین متخصص اورولوژی اذعان دارد: پوشش مثانه دائماً با مواد سرطان زا در تماس است که وارد جریان خون می شوند و از طریق کلیه ها فیلتر می شوند.

تومور مثانه

مثانه اندامی توخالی در ناحیه شکم است که ظاهر و فرم آن مانند بادکنک است. این ماهیچ دیواره ای عضلانی دارد که این ماهیچه امکان انقباض و انبساط برای مثانه پدیده آورده است تا بتواند مایعات قابل دفع را در آن جای دهد. پس از پاکسازی خون، ادرار که مایع دفعی است از کلیه ها به سمت مثانه حرکت می کند و از طریق لوله پیشابراه از مثانه خارج می شود.

تومور مثانه معمولا در دیواره مثانه به صورت گل کلم رشد می کند. اگر این تومور رشد کند و وجود آن تشخیص داده نشود، به بافت های مثانه نیز ورود پیدا می کند. در نتیجه ممکن است به تومور بدخیم مثانه یا سرطان مثانه تبدیل گردد. این سرطان در افراد سیگاری چندین برابر افراد غیرسیگاری بروز می یابد.

اطلاعاتی در مورد سرطان مثانه

سرطان مثانه جایی است که رشد بافت غیر طبیعی که به عنوان تومور شناخته می شود، در پوشش مثانه ایجاد می شود. در برخی موارد، تومور به عضله مثانه گسترش می یابد.

شایع ترین علامت سرطان مثانه وجود خون در ادرار است که معمولاً بدون درد است.

اگر متوجه خون در ادرار خود شدید، حتی اگر آمد و رفت، باید به پزشک عمومی مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود.

انواع سرطان مثانه

پس از تشخیص، سرطان مثانه را می توان بر اساس میزان گسترش آن طبقه بندی کرد.

اگر سلول های سرطانی در داخل پوشش مثانه قرار داشته باشند، پزشکان آن را به عنوان سرطان مثانه غیر تهاجمی عضلانی (سرطان اولیه مثانه) توصیف می کنند. این شایع ترین نوع سرطان مثانه است.

هنگامی که سلول های سرطانی فراتر از پوشش داخلی، به عضله مثانه اطراف گسترش می یابند، به آن سرطان مثانه مهاجم عضلانی (یا سرطان مثانه مهاجم) می گویند. این کمتر شایع است، اما احتمال انتشار آن به سایر قسمت های بدن بیشتر است.

اگر سرطان مثانه به سایر قسمت های بدن گسترش یافته باشد، به عنوان سرطان مثانه پیشرفته یا متاستاتیک شناخته می شود.

دلایل بروز تومور مثانه چیست؟

همانطور که اشاره کردیم از جمله دلایل اصلی بروز تومور مثانه و سرطان مثانه، استعمال دخانیات است. همچنین استفاده طولانی مدت از مواد شیمیایی، برخی فلزات و صنایع چاپ و لاستیک سازی در ایجاد این نوع بیماری بسیار موثر است. از دیگر عوامل ایجاد تومور و در نتیجه سرطان مثانه، استفاده از سوند ادراری به صورت طولانی مدت، سنگ مثانه، عفونت میکروبی و انگلی مثانه می باشد.

عوامل دیگری نیز مانند گرفتگی و انسداد سیستم ادراری، تورم مثانه و التهاب آن، دیابت، عوارض برخی داروها مانند: سیکلوفسفاماید نیز دلیلی بر ایجاد تومور مثانه است.

علائم تومور مثانه چیست؟

علائم تومور مثانه می تواند مختلف باشد. در صورتی که هر یک از علائم و نشانه های زیر را مشاهده کردید حتما به بهترین متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

  • تکرر ادرار
  • خون در ادرار یا هماچوری
  • سوزش ادرار یا ادرار دردناک
  • احساس درد در ناحیه لگن و کمر
  • سوزش و درد در بیضه ها

تشخیص تومور مثانه چگونه است؟

پس از مشاهده علائم و نشانه هایی که در بالا ذکر شد، باید در اسرع وقت به متخصص اورولوژی مراجعه شود. پس از مراجعه به متخصص اورولوژی خوب، پزشک به بررسی ادرار بیمار می پردازد. برای بررسی ادرار آزمایشاتی انجام می شود تا در صورت سوزش یا خون ادرار علت آن مورد ارزیابی قرار گیرد. ممکن است برای بررسی های دقیق تر سونوگرافی مثانه تجویز کند تا بررسی های تکمیلی انجام شود.

معمولا تومور مثانه در سونوگرافی کاملا قابل مشاهده باشد و یا اصلا دیده نشود. در صورتی که متخصص تومور را به صورت واضح مشاهده نکند، نیاز به بررسی های دیگری نیز است.

سی تی اسکن شکم و لگن یا سیستوسکوپی نیز روش دیگری برای بررسی موثرتر و دقیق تر تومور مثانه است. متخصص در سیستوسکوپی از طریق دوربین وارد مجاری ادرار و مثانه شده و وضعیت مثانه مورد ارزیابی قرار می گیرد. مثانه فرد از نظر وجود ناهنجاری و عفونت معاینه و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

بیوپسی نیز روش تشخیصی دیگری است که با استفاده از آن ابزاری کوچک از طریق مجرای ادرار برای نمونه گیری از مثانه وارد شده تا به بررسی آن بپردازد.

چگونه می توان از تومور مثانه پیشگیری کرد؟

از روش های اصلی پیشگیری از تومور مثانه که باید رعایت شود، ترک سیگار و قلیان و دخانیات است. حتی ۱۵ سال بعد از ترک سیگار نیز اثرات آن باقی می ماند و احتمال ابتلا به این بیماری نیز افزایش می یابد. باید این مسئله از سنین پایین رعایت شود تا در سنین میانسالی فرد دچار مشکل نشود.

بنابراین برای اینکه از بروز سرطان مثانه پیشگیری شود باید به صورت دوره ای آزمایشات لازم انجام شود تا این بیماری گسترش نیابد و از بدخیم شدن آن جلوگیری شود. بیمار برای معاینات دوره ای و درمان تومور مثانه و جلوگیری از سرطان مثانه باید حتما تحت نظر متخصص اورولوژی خوب باشد. به توصیه های پزشک به صورت دقیق توجه نمایید.

درمان تومور مثانه

معمولا افرادی که دچار تومور مثانه می شوند، فقط لایه ای از مثانه شان درگیر می شود و برای ماهیچه های مثانه مشکلی پیش نمی آید. برداشتن تومور و تراشیدن بافت های مثانه از جمله درمان های ابتدایی این بیماری است. به منظور برداشتن تومور مثانه از سیستوسکوپ یا اندوسکوپی استفاده می شود. در این روش بیمار بیهوشی عمومی شده و پس از جراحی می تواند ترخیص شود. حدودا ۵ تا ۷ روز پس از آن، نیاز است تا از سوند ادرار استفاده شود.

به منظور جلوگیری از عود مجدد بیماری نیز باید درمان های تکمیلی انجام شود. از جمله درمان های تکمیلی می توان به شیمی درمانی اشاره کرد. بنا بر تشخیص پزشک و میزان عود بیماری، مدت زمان لازم برای شیمی درمانی تومور مثانه تعیین می گردد.

درمان سرطان مثانه

در برخی بیماران تومور مثانه به صورت تهاجمی بوده و تبدیل به سرطان یا تومورهای بدخیم مثانه می شود. در این صورت مثانه گاهی همراه با بافت های اطراف آن برداشته می شوند. باید دقت شود تا تومور مثانه گسترش نیابد تا بیمار دچار عوارض بعد از آن نگردد.

در موارد سرطان مثانه غیر تهاجمی عضلانی، معمولاً می توان سلول های سرطانی را برداشت و بقیه مثانه را دست نخورده باقی گذاشت.

در مواردی که خطر عود بالاتری دارند، دارویی به نام باسیلوس کالمت گورین (BCG) ممکن است به مثانه تزریق شود تا خطر بازگشت سرطان کاهش یابد.

درمان سرطان مثانه غیر تهاجمی عضلانی پرخطر یا سرطان مثانه مهاجم عضلانی ممکن است شامل برداشتن مثانه با جراحی در یک عمل جراحی به نام سیستکتومی باشد.

اکثر بیماران انتخاب جراحی یا یک دوره رادیوتراپی را خواهند داشت.

هنگامی که مثانه برداشته می شود، به روش دیگری برای جمع آوری ادرار نیاز خواهید داشت. گزینه های احتمالی عبارتند از ایجاد یک سوراخ در شکم به طوری که ادرار بتواند به یک کیسه خارجی منتقل شود یا یک مثانه جدید از قسمتی از روده ساخته شود. این عمل همزمان با سیستکتومی انجام می شود.

پس از درمان انواع سرطان مثانه، آزمایشات پیگیری منظمی برای بررسی علائم عود انجام خواهید داد.

عمل جراحی اندوسکوپیک تومورمثانه

این کار با استفاده از یک تکنیک جراحی به نام برداشتن تومور مثانه از طریق پیشابراه (TURBT) انجام می شود. به دنبال آن دوز داروهای شیمی درمانی مستقیماً وارد مثانه می شود تا خطر بازگشت سرطان کاهش یابد.

مراقبت های بعد از درمان

پس از درمان تومور مثانه احتمال عود آن وجود دارد، بنابراین مراقبت هایی بعد از درمان لازم است که باید حتما انجام شود. بهتر است هر سه تا شش ماه یکبار سیستوسکوپی به صورت مداوم انجام شود تا در صورت بازگشت آن در زمان مناسبی تشخیص داده شود و به بافت های دیگر بدن سرایت نکند.

سوالات متداول

در نتیجه

اگر در زمینه تومور و نوع بدخیم بدخیم آن یعنی سرطان مثانه سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر محمدهادی قیومی متخصص اورولوژی و کلیه و مجاری ادراری مطرح نمایید.

دکتر هادی قیومی

دکتر هادی قیومی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دستگاه تناسلی (نازایی) فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان کجی آلت تناسلی مردان

درمان کجی آلت تناسلی مردان

کجی آلت تناسلی چیست و چگونه ایجاد می شود؟ علت کج شدن آلت تناسلی مردان چیست؟ درمان کجی آلت تناسلی از چه راه هایی صورت می گیرد؟ درمان کجی آلت تناسلی با طب سنتی امکان پذیر است؟ جراحی کجی آلت تناسلی چه عوارضی دارد؟ هزینه درمان کجی آلت تناسلی به چه صورتی محاسبه می شود؟‌...

درباره HPV یا زگیل تناسلی در مردان چه می دانید

درباره HPV یا زگیل تناسلی در مردان چه می دانید

بیشتر اطلاعات مربوط به ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) روی زنان انجام گرفته است، زیرا ابتلا به ویروس خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. اما ویروس HPV در مردان نیز می تواند باعث مشکلات بسیاری شود. برای مردان مهم است که درک کنند چگونه خطرات عفونت HPV را...

عفونت های مقاربتی و درمان آنها

عفونت های مقاربتی و درمان آنها

عفونت های مقاربتی یا بیماری های مقاربتی عمدتا با تماس جنسی انتقال می یابند. ارگانیسم هایی مانند باکتری، ویروس یا انگل ها می توانند باعث بروز بیماری های مقاربتی شوند و به راحتی از فردی به فرد دیگر از طریق خون، مایع منی یا مایعات موجود در واژن انتقال یابد. لازم است...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *